poniedziałek, 29.11.2021

Stopy procentowe długo pozostaną na niezmienionym poziomie?

Komunikat po ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jest dosyć jasny i klarowny – w najbliższej przyszłości nie spodziewajmy się zmian stóp procentowych, zarówno do góry jak i na dół. Podobnie wypowiadają się analitycy finansowi, którzy twierdzą, że na pewno w tym roku, a także na początku roku przyszłego wysokość stóp procentowych się nie zmieni.

 

Jak powiedział Adam Glapiński czyli Prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, na ostatnim posiedzeniu Rada nawet nie rozważała zmiany stóp procentowych. Powiedział on też, że stopy procentowe nie zmienią się prawdopodobnie przez kilka kolejnych lat. Inny członek RPP Eryk Łon powiedział, że według niego stopy procentowe nie powinny się zmienić do końca kadencji Rady czyli do roku 2022. Grażyna Ancyparowicz, która także zasiada w Radzie powiedziała, że stopy procentowe nie powinny się zmienić w tym a także w początkowych miesiącach przyszłego roku.   

 

Z wypowiedzi tych na pewno zadowoleni są kredytobiorcy, którzy nie muszą spodziewać się podwyżki oprocentowania swoich kredytów. Nieco mniej zadowolenia będą natomiast okazywać osoby posiadające oszczędności na lokatach i rachunkach oszczędnościowych, gdyż nie mają co liczyć na większe zyski ze zdeponowanych pieniędzy.

 

Przypomnijmy że wysokość poszczególnych stóp procentowych wynosi:

 

  • Stopa referencyjna – 1.5%
  • Stopa lombardowa – 2.5%
  • Stopa depozytowa – 0.5%
  • Stopa redyskonta weksli – 1.75%
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.