25 maja, 2024

Coraz więcej Polaków oszczędza na emeryturę

0

Komisja Nadzoru Finansowego podała że w roku 2018 wzrosła liczba osób odkładających pieniądze na emeryturę w ramach IKE I IKZE. Według podanych informacji w poprzednim roku prawie 230 tys Polaków wpłaciło pieniądze na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego – jest to wzrost o 16% w porównaniu z rokiem 2017. Jeśli chodzi o Indywidualne Konto Emerytalne to w 2018 roku 336 tys osób dokonało na nie wpłaty w poprzednim roku. Chociaż informacje te są pozytywne, to jednak w dalszym ciągu bardzo mało ludzi oszczędza na swoją emeryturę.

 

Dlaczego warto oszczędzać na IKE lub IKZE? Albowiem są to rozwiązania które oprócz odkładania kapitału dają nam możliwość korzystania z ulg podatkowych. W poprzednim roku limit wpłat na IKZE wynosił 5 331.60 zł, a na IKE 13 329 zł.

 

Tymczasem IKZE i IKE to rozwiązania, które poza gromadzeniem kapitału, dają również możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Każdy samodzielnie może wybrać czy chce regularnie przelewać pieniądze, czy może preferuje jednorazową wpłatę do określonego limitu. W 2018 roku limit wpłat na IKZE wynosił 5 331,60 zł, a w przypadku IKE było to aż 13 329 zł.

 

Od niedawna mamy jeszcze jedną możliwość odkładania pieniędzy na emeryturę. Mówimy oczywiście o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Przypomnijmy, że jest to dobrowolny i prywatny system oszczędzania, na który składają się osoby pracujące, pracodawcy oraz budżet państwa. Nie wiadomo jeszcze jakie będzie zainteresowanie tym programem, ale miejmy nadzieję, że skorzysta z niego dużo osób.

 

Dlaczego warto oszczędzać na emeryturę? Specjaliści przewidują, że osoby które zaczynają lub niedawno zaczęły swoją karierę zawodową, po przejściu na emeryturę dostaną około 30-40 % ostatniego wynagrodzenia. A więc jeśli sami nie będziemy oszczędzać, to może się okazać, że po zakończeniu aktywności zawodowej będzie nam brakowało pieniędzy na żywność czy lekarstwa.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.