25 maja, 2024

Co oznaczają rekordowo niskie stopy procentowe

0

Praktycznie wszystkie kraje Świata starają się robić wszystko co jest możliwe, aby zminimalizować skutki koronawirusa na poszczególne gospodarki. Jedną z form takiej “pomocy” dla firm i społeczeństwa, jest obniżka stóp procentowych, które w Polsce są ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Na swoim nadzwyczajnym posiedzeniu w ubiegłym tygodniu, obniżyła ona stopy obowiązujące w naszym kraju do rekordowo niskich poziomów. Przypomnijmy jak one się obecnie przedstawiają. 

 – Stopa referencyjna 1%

– Stopa lombardowa – 1.5%

– Stopa redyskonta weksli 1.05%

– Stopa depozytowa – 0.5%

– Stopa dyskontowa weksli 1.1%

Ale co dla zwykłego “Kowalskiego” oznaczają takie niskie stopy procentowe? Postaramy się to wytłumaczyć. 

Niskie stopy procentowe będą miały dosyć duży wpływ zarówno na osoby które mają lub zamierzają zaciągnąć kredyt lub pożyczkę, jak i na tych, którzy chcą w banku oszczędzać swoje pieniądze. Otóż jeśli stopy procentowe są na niskim poziomie, banki mogą i powinny obniżyć oprocentowanie kredytów. Równocześnie obniżają też oprocentowanie depozytów jakie w banku są lub będą złożone. Chyba że mają one oprocentowanie stałe. Banki mają więc do dyspozycji “tańszy” pieniądz, a więc dlatego stać ich na obniżenie oprocentowania kredytów. Zresztą taka zmiana oprocentowania jest szybko widoczna dla tych, którzy mają kredyt oprocentowany według wskaźnika WIBOR. Albowiem niejako z automatu po każdej zmianie oprocentowania przez RPP wskaźnik ten zmienia swoją wartość. 

Na pewno zmianę stóp procentowych na niższą odczują też posiadacze kredytów hipotecznych zaciągniętych w walutach obcych. A wszystko dlatego, że wraz z obniżką stóp traci na wartości złoty. Czyli dla przykładu musimy więcej zapłacić za franka szwajcarskiego, czyli walutę w której mamy zaciągniętych najwięcej kredytów. A jeżeli więcej musimy zapłacić za franka, to musimy więcej złotówek przeznaczyć na spłatę naszej miesięcznej raty. 

Jak widać, obniżka stóp procentowych wpływa zarówno na tych, którzy pożyczają pieniądze, jak i na tych, którzy chcą oszczędzać za pomocą lokat czy kont oszczędnościowych. Pierwsza grupa cieszy się, gdyż będą płacić niższe raty (z wyjątkiem posiadaczy kredytów w walutach obcych). Druga grupa na pewno nie jest zadowolona, gdyż dostaną za wpłacone oszczędności mniej pieniędzy.  

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.