20 lipca, 2024

Czy jeszcze rok temu ktoś przewidział, że praca z domu stanie się dla wielu osób nowym sposobem wykonywania swoich zawodowych obowiązków? Raczej nie znajdziemy takiej osoby. Jednakże wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że wiele biur zostało zamkniętych, a osoby które w nich pracowały zostały oddelegowane do pracy z domu. Jednym takie rozwiązanie pasuje, dla innych jest to prawdziwy koszmar. Zastanówmy się więc jakie są zalety i wady pracy zdalnej, czyli wykonywanej bez wychodzenia z domu.

Zacznijmy może od zalet. Na pewno wiele osób doskonale wie, jak uciążliwe potrafią być dojazdy do pracy. Zwłaszcza w godzinach szczytu. Pracując z domu, nie spotykamy się z tym problemem. Nie tracimy czasu i pieniędzy na dojazdy, bez względu na to czy w „normalnych” czasach wykorzystujemy transport publiczny czy też prywatny. Na pewno musimy też mniej myśleć (zwłaszcza kobiety) o porannym makijażu czy ubieraniu się w odpowiednie stroje. Chyba że nasza praca wymaga od nas video konferencji. Idąc dalej, pracując w domu, mamy większy spokój. Możemy się więc lepiej skoncentrować i efektywniej wykonywać swoje obowiązki. Jeśli wykonywanie naszych obowiązków nie jest ściśle określone godzinowo. Możemy sami zaplanować sobie kiedy pracować. Pozwala to także na zwiększenie efektywności, albowiem każdy z nas ma swój zegar biologiczny i pracuje mu się lepiej o określonych porach. Dla jednych może to być wczesny poranek, a dla innych późne popołudnie. Wiąże się to także z własnym tempem wykonywania pracy. Czasami wolimy pracować wolniej a dłużej, a praca z domu nam na to pozwala. No i oczywiście pracując z domu, możemy sobie sami wybrać miejsce pracy. Może to być biurko, kanapa, czy też hamak na tarasie.

Niestety praca z domu ma też swoje wady. Na pewno należy do nich konieczność samokontroli i samodyscypliny. Nie jest wszystkim łatwo skoncentrować się na pracy, gdy kusi na telewizor, piękny ogród za oknem czy możliwość porozmawiania z sąsiadem. Tym bardziej, że nie stoi nad nami szef i nie kontroluje nas w 100%. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że praca z domu to nachodzenie na siebie życia zawodowego i prywatnego. Zwłaszcza gdy mamy dzieci, które nie do końca potrafią zrozumieć, że chociaż jesteśmy w domu, to nie mamy czasu na zabawę, tylko musimy wykonywać swoje obowiązki. Dla wielu osób problemem pracy zdalnej jest też brak kontaktu z innymi ludźmi. Wprawdzie możemy kontaktować się za pomocą komunikatorów, jednakże nie jest to to samo. Jak pokazują badania, osoby pracujące z domu często też skarżą się na mniejszą ilość ruchu. Brak konieczności przemieszczania się może sprawić, że zacznie zwiększać się nasza waga, a kondycja fizyczna zacznie spadać. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że mogą zwiększyć się nasze rachunki za media. Będziemy zużywać więcej prądu do zasilania urządzeń niezbędnych do wykonywania naszych obowiązków.

Czy praca z domu może być dobrym rozwiązaniem? Na pewno nie dla każdego. Ma ona zarówno swoje zalety jak i swoje wady, a więc jedni będą z niej zadowoleni a inni nie. Miejmy nadzieję, że po zakończeniu pandemii będziemy mieli wybór czy wolimy pracować z domu, czy też będziemy mogli udać się do naszego biura. Najważniejsze bowiem, by z pracy być zadowolony.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

2 thoughts on “Praca z domu – zalety i wady

  1. Na pewno praca z domu dla wielu to teraz standard. I to czasami wbrew naszej woli. Jak tak pracuje już od kilku miesięcy i powiem szczerze, że nie jest to dla mnie idealna opcja. Ale zaciskam zęby i pracuje, gdyż wiem, że nie mam innego wyjścia. Musimy czekać aż wirus się skończy i wszystko wróci do normy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.