Jak przygotować się do pierwszej pracy?
Praca w zawodzie którego się uczymy, to marzenie większości studentów czy uczniów szkół zawodowych. Niestety rzeczywistość po zakończeniu szkoły często jest bardzo brutalna i okazuje się, że pracy w zawodzie nie ma, a jeśli jest to dostają ją osoby z doświadczeniem, które lepiej orientują się na “brutalnym” rynku pracy.
Często zdarza się więc, że po zakończeniu szkoły zaczynamy pracować “gdzie podanie”, a nasz wiedza uzyskana w szkołach po pierwsze wcale nam się nie przydaje, a po drugie zaczyna powoli znikać z naszej pamięci. Dlatego najlepiej od razu zacząć pracować “w zawodzie” jednakże aby szybko wymarzoną pracę uzyskać musimy się do podjęcia zatrudnienia w odpowiedni sposób przygotować.
Jako nowa osoba na rynku pracy, musimy podwójnie zadbać o dobre wrażenie, dzięki czemu nasz przyszły pracodawca zwróci na nas uwagę i nas zatrudni. Oczywiście nasze CV na tle konkurencji, która często w zawodzie pracuje już wiele lat nie będzie prezentowało się zbyt okazale, dlatego nasze dokumenty aplikacyjne muszą być perfekcyjne. Pokażmy naszemu przyszłego pracodawcy doskonale przygotowane CV, list motywacyjny, referencje uzyskane podczas praktyk czy pracy w wolontariacie, certyfikaty ze studiów itp. Możemy tu skorzystać z gotowych szablonów, które spokojnie znajdziemy w Internecie.
Do rozmowy o pracę musimy też przygotować się mentalnie. Poćwiczmy rozmowę kwalifikacyjną przed lustrem lub z naszym przyjacielem, który może zadawać nam pytania, których możemy się na takowej rozmowie spodziewać. Tutaj z pomocą ponownie może przyjść nam Internet, gdzie znajdziemy wiele gotowych scenariuszy takich rozmów, standardowe pytania które rekruterzy zadają a także praktyczne porady, dzięki którym poczujemy się pewniej w czasie prawdziwej rozmowy.
Oczywiście musimy zadbać też o nasz wygląd. Jeżeli w firmie do której aplikujemy obowiązuje drees code, musimy się do niego dostosować. Załóżmy więc garnitur (Panowie) lub elegancką garsonkę (Panie). Jeżeli w firmie obowiązuje nieco luźniejszy strój, najlepiej jest postawić na sportową elegancję. Nie zapomnijmy o odpowiednio ułożonej fryzurze, Panie o makijażu (nie powinien być zbyt przesadzony) itp. Na rozmowie powinniśmy czuć się pewnie i swobodnie, odpowiadajmy na pytania sp okojnie, pełnymi zdaniami, by nasz ewentualny pracodawca wiedział o czym mówimy i by nabrał pewności, że jesteśmy odpowiednim kandydatem do pracy.
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024
- Wypełnianie ankiet za pieniądze – sposób na dodatkowy zarobek - 6 marca, 2024