12 czerwca, 2024

Jak efektywnie szukać pracy

0

Wydawać by się mogło, że we współczesnym świecie nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem pracy. Wiele firm nieustannie rekrutuje nowych pracowników oferując im coraz lepsze warunki pracy. Jednakże każdy z nas, chciałby znaleźć „pracę marzeń” czyli taką pracę, w której czuł by się najlepiej. Jednakże nie jest łatwo taką pracę zdobyć. Dlatego poniżej podpowiemy, co robić, by efektywnie szukać pracy i znaleźć takie zatrudnienie, które będzie dla nas satysfakcjonujące pod każdym względem.

Aby znaleźć wymarzoną pracę, musimy się do całego procesu przygotować. A pierwszym etapem powinno być przygotowanie swojego życiorysu zawodowego popularnie nazywanego CV (curriculum vitae). W sieci internetowej możemy znaleźć wiele poradników które podpowiedzą nam jak stworzyć odpowiednie CV. Jednak pamiętajmy, by nie kopiować dokładnie podanych schematów, ale przygotujmy coś, co nas wyróżni, przez co przyszły pracodawca może zwrócić na nas uwagę.

Gdy mamy już przygotowane nasze CV możemy zacząć szukać przyszłego pracodawcy. Jak łatwo się domyśleć, najczęściej poszukiwanie pracy zaczynamy od portali internetowych, w których pracodawcy umieszczają swoje oferty. Ale nie powinno to być jedyne miejsce, gdzie szukamy przyszłego zatrudnienia. Powinniśmy pytać znajomych, przyjaciół czy oni nie wiedzą o jakiejś ciekawej ofercie. Dobrym rozwiązaniem, może też być bezpośrednie skontaktowanie się z pracodawcą, u którego chcielibyśmy znaleźć zatrudnienie. Nawet jeśli teraz nie szuka on nowych pracowników, prawdopodobnie zachowa on nasze CV i dzięki temu mamy szansę by w odpowiednim momencie trafiło ono na biurko osoby odpowiedzialnej za zatrudnienie.

Gdy znajdziemy pracodawcę u którego chcemy pracować i poszukuje on pracowników, powinniśmy przygotować nasz list motywacyjny by dołączyć go do naszego CV. Pamiętajmy, że dobrze napisany list motywacyjny, powinien być dopełnieniem CV. Oczywiście powinniśmy zobaczyć w sieci internetowej, jak powinien taki list wyglądać, ale pamiętajmy, żeby był on indywidualnym listem napisanym przez nas. Wtedy szanse na nasze zatrudnienie wzrastają, gdyż pracodawcy lubią osoby kreatywne, które potrafią coś stworzyć samodzielnie, a nie tylko kopiować wzory.

Bardzo ważnym etapem związanym z poszukiwaniem pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. To właśnie na niej nasz ewentualny pracodawca będzie chciał dowiedzieć się o nas jak najwięcej, więc powinniśmy się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Mówimy tu zarówno o naszym wyglądzie (fryzura, ubranie, makijaż), jak i o naszej wiedzy. Przed rozmową powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji na temat ewentualnego przyszłego pracodawcy, by w odpowiedni i co ważne rzeczowy sposób odpowiadać na zadawane nam pytania.

Poszukiwania pracy marzeń mogą być skomplikowane ale mogą też być łatwe i przyjemne. Wszystko zależy od naszego zaangażowania, przygotowania itp. Pamiętajmy, że im więcej czasu i zaangażowania poświęcimy na znalezienie pracy, tym szybciej możemy ją zdobyć.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.