13 czerwca, 2024

Czy warto otworzyć własną działalność gospodarczą

0

O założeniu własnej firmy marzy wielu z nas. Dzieje się to zazwyczaj, gdy wracamy zmęczeni z naszej pracy „na etacie”, po nieprzyjemnej rozmowie z szefem, czy w momencie, gdy boimy się czy nie zostaniemy zwolnieni. Jednakże niewiele osób decyduje się na taki krok. I to z różnych powodów. Zastanówmy się więc, czy warto prowadzić własną działalność gospodarczą i czy powinniśmy zdecydować się na ten krok.

Prowadzenie własnej firmy ma z pewnością wiele zalet. Przede wszystkim możemy robić to, co najbardziej nam odpowiada i w czym czujemy się naprawdę mocni. Dzięki temu, znacznie może zwiększyć się efektywność naszej pracy. Co pozwoli nam osiągać lepsze wyniki finansowe. Gdy prowadzimy swoją firmę, nie mamy nad sobą szefa, który decyduje za nas co mamy robić. W takim przypadku, to my jesteśmy dla innych szefem i to naszych poleceń muszą słuchać zatrudnieni przez nas pracownicy. Ma to także i ten pozytywny efekt, że możemy zatrudniać osoby, które według nas będą najlepsze.

Kolejnym atutem który powinien motywować nas do założenia własnej działalności gospodarczej jest fakt, że zyski które nasza firma wypracuje są nasze. I możemy je rozdysponować według naszych pomysłów. Część może być przeznaczona na rozwój firmy, a część na nasze hobby. Wszystko według naszego uznania. Możemy też pracować w godzinach, które najbardziej nam odpowiadają. To także dla wielu osób ma bardzo duże znaczenie. W wielu środowiskach osoby prowadzące własną firmę, zyskują także „na atrakcyjności”. Są one uważane za osoby zaradne, które potrafiły osiągnąć coś w swoim życiu.

Ale żeby nie było tak kolorowo, musimy obiektywnie stwierdzić, że prowadzenie własnej firmy, ma także i swoje ciemniejsze strony. Przede wszystkim podejmujemy ryzyko że nasz interes „nie wypali”. W związku z tym możemy stracić zainwestowane środki i zwyczajnie zbankrutować. Na pewno biznesmeni muszą liczyć się z nieustannym stresem jaki wynika z prowadzenia własnej firmy. Nie wiadomo bowiem pewności czy pomysł na biznes sprawdzi się, czy nie nastąpią zatory płatnicze, czy klienci będą zadowoleni z naszych usług czy naszych produktów. Nawet w momencie gdy jedziemy na urlop, „z tyłu głowy” będziemy mieli naszą firmę i będziemy zastanawiać się, czy nie ma w niej problemów. Musimy także wiedzieć, że prowadzący własną firmę, w przyszłości dostaną niższą emeryturę, gdyż opłacają oni niższe składki.

Czy warto więc założyć własną firmę? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Dla jednej osoby, własny biznes jest bowiem rozwiązaniem idealnym i nie wyobrażają on sobie pracy na etacie. Ale dla drugiej osoby, własna działalność będzie zbyt dużym ryzykiem, którego nie warto podejmować. Dlatego powinniśmy się dobrze zastanowić, czy chcemy sami prowadzić własną firmę lub czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas zatrudnienie się w jakieś firmie.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.