niedziela, 03.03.2024

Czy działalność gospodarczą można prowadzić we własnym domu?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego też każdy początkujący biznesmen szuka okazji, by wydatki były jak najmniejsze. Jednym ze sposobów na takie oszczędności, może być zarejestrowanie działalności we własnym domu. Jakie to może przynieść korzyści? Czy są jakieś wady tego rozwiązania? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Firma w domu i oszczędności

Rejestracja firmy we własnym domu czy mieszkaniu pozwala na znaczne oszczędności, gdyż nie musimy ponosić wydatków związanych z czynszem czy rachunkami za gaz, czy prąd. Co więcej, część wydatków które nasza nieruchomość generuje, możemy “przerzucić” jako koszty działalności, w związku z czym, będziemy mogli płacić niższe podatki. Na pewno prowadzenie działalności ze swojego domu daje nam też możliwość zaoszczędzenia czasu. Nie tracimy go na dojazdy, na stanie w korkach itp. Możemy więc zacząć pracę wcześniej i skończyć ją później, lub też mieć więcej wolnego czasu dla siebie.

Podatki i odliczanie kosztów

Pisaliśmy już, że prowadzenie firmy z własnego domu daje możliwość odliczenia od dochodu wydatków, które ponosimy na jego użytkowanie. Można w ten sposób odliczyć taki procent wydatków, jaką część w stosunku do lokalu stanowi wydzielone miejsce do prowadzenia firmy. Jako wydatki rozumiemy np czynsz oraz media (woda, prąd, gaz czy odsetki od kredytu hipotecznego). Dzięki takim wydzielonym kosztom, pomniejszamy podstawę opodatkowania, a co się z tym wiąże płacimy niższy podatek. Należy tu jednak być ostrożnym, gdyż takie odliczanie kosztów może spowodować konieczność wyższych opłat związanych z podatkiem od nieruchomości.

Wady prowadzenia firmy w domu

Prowadzenie działalności we własnym domu, ma też swoje negatywne aspekty. Nie mamy np. Miejsca na rozmowy z klientami czy kontrahentami. Na szczęście możemy korzystać z biur wirtualnych, które są oferowane przez firmy w każdym większym mieście i właśnie w nich umawiać się na spotkania biznesowe. Natomiast jeżeli możemy w naszym mieszkaniu przyjmować klientów, możemy się spotkać z niechęcią ze strony sąsiadów, którzy mogą nie być zachwyceni takim stanem rzeczy.

Prowadzenie działalności z domu, to dobre rozwiązanie, chociaż nie wszyscy mogą z niego korzystać. Ale na pewno warto się z taką alternatywą zapoznać, gdyż pozwala ona na znaczne oszczędności, co jak wspominaliśmy, dla każdego biznesmena jest bardzo ważne.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.