13 czerwca, 2024

7 porad jak efektywnie pracować z domu

0

Praca z domu, to jedno z najczęściej słyszanych zdań w 2020 i 2021 roku. Przez pandemię, wiele firm zmieniło system pracy i „wysłało” swoich pracowników do pracy zdalnej. Dla jednych jest to bardzo dobre rozwiązanie, dla innych mniej – wszystko zależy tu od charakteru czy możliwości. Czy praca w domu może być tak samo wydajna jak praca w biurze? Tutaj także nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek możemy traktować indywidualnie, gdyż każdy z nas pracuje z domu w inny sposób. Poniżej podamy kilka porad, które mogą poprawić efektywność wykonywania naszych obowiązków bez wychodzenia z domu. Warto się do nich dostosować, by nasza praca dawała spodziewane efekty.

  1. Zaplanuj grafik – ustal zasady w jakich godzinach będziesz pracować. Jeżeli nie jesteś uzależniony(a) od pracy innych, sprawdź w jakich godzinach pracuje ci się najlepiej. Jedni wolą swoje obowiązki wykonywać rano, inni popołudniu, a jeszcze inni w nocy. Co ważne, trzymaj się swoich ustaleń i wyłamuj się przekładając pracę na później.
  2. Przygotuj miejsce pracy – nie każdy z nas ma możliwość pracowania w specjalnym pokoju. Dlatego też powinniśmy przygotować obie miejsce pracy. Oddzielmy je w jakiś sposób z pomieszczenia i jak najlepiej przystosujmy. Na biurku (stole) powinien być porządek i powinny się na nim znajdować tylko przedmioty które są niezbędne do naszej pracy.
  3. Przygotuj domowników – ustal z domownikami, że w godzinach swojej pracy jesteś dla nich niedostępny(a). To że pracujesz z domu, nie oznacza że możesz powiesić pranie, zrobić zakupy czy zająć się dzieckiem.
  4. Pracuj w interwałach – podziel swoją pracę na bloki. Nie powinny one trwać dłużej niż 90 min. Po każdym takim bloku, zrób sobie 10-15 min przerwy. Oderwij się od pracy, aby twój mózg mógł „odpocząć”.
  5. Ustal priorytety swoich obowiązków – przygotuj sobie listę zadań do wykonania i zacznij pracę od tych najtrudniejszych.
  6. Usuń ze swojego zasięgu wszystko, co może ci przeszkadzać – wyloguj się z mediów społecznościowych, wycisz swój prywatny telefon, wyłącz telewizor itp. Gdy tego nie zrobisz, będziesz się niepotrzebnie rozpraszał(a) co zmniejszy efektywność pracy.
  7. Sprzątaj miejsce pracy – po zakończeniu swojej pracy posprzątaj miejsce w którym ją wykonujesz. Następnego dnia będzie ci się pracowało o wiele lepiej.

Praca z domu dla wielu z nas staje się normalnością. Aby więc wykonywać ją efektywnie i dobrze, postarajmy się stosować do powyższych rad. Oczywiście nie są to wszystkie elementy które wpływają na naszą pracę. Każdy z nas jest bowiem inny, pracuje w innych warunkach i inaczej podchodzi do pracy z domu. Na pewno po jakimś czasie każdy z nas wypracuje swój system pracy z domu, który będzie dla niego najlepszy. Powinniśmy się go trzymać, by efekty końcowe naszych zadań były dla wszystkich zadawalające.  

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.