10 grudnia, 2024
pomoc prawna przy oszustwach firm i pracodawców

Pracodawca złamał słowo? Czujesz się oszukany i wykorzystany? Każdy poszkodowany pracownik ma prawo walczyć o swoje prawa.  awet w przypadku, gdy pracował bez umowy, czyli „na czarno”. Albo gdy przełożony nie dotrzymał ustaleń, uzgodnionych z pracownikiem jedynie w formie ustnej.

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach, kiedy zysk często liczy się bardziej niż uczciwość wobec pracowników. Niestety, często uderza to w najbardziej bezbronnych – osoby nowe na rynku pracy lub te tuż przed emeryturą lub kobiety w ciąży. Ale nie tylko…

Pracodawcy nie są bezkarni

Bolesny cios może spaść w najmniej oczekiwanym momencie ze strony nawet najbardziej wiarygodnego przełożonego. Na jednego, kilku lub cały zespół. Co wtedy robić? Zachować się z klasą, nie wpadać w histerię, ani nie chować głowy w piasek. Bez względu na okoliczności  – skonsultować się z radcą prawnym lub wynająć adwokata, który będzie reprezentował poszkodowanego pracownika. Prawnicy sprawnie poruszający się w gąszczu obowiązujących przepisów pomogą dużo skuteczniej niż poradniki internetowe. Dzieląc się swym problemem z radcą prawnym lub adwokatem, gwarantujemy sobie profesjonalną pomoc.

Kiedy prawo jest po stronie poszkodowanych

Niestety, wciąż zbyt mało osób wie, że może przeciwstawić się nieuczciwości. Na przykład bardzo często zdarza się, że duże spółki czy pracodawcy czerpią zyski z pracy osób, nie płacąc im lub zwlekając z wynagrodzeniem dłużej niż miesiąc. Często w rozmowie z pracownikiem stosują argument w postaci „próbnego czasu pracy”, po upłynięciu którego dopiero będą oferować umowę i wypłacać wynagrodzenie. W efekcie okazuje się, że pracownik pozostaje bez umowy i bez pieniędzy. Nie wiedząc nawet, że nieuczciwemu szefowi należy się wysoka grzywna a jemu samemu – zapłata za wypełnianie obowiązków służbowych. Każdemu pracownikowi należy się wynagrodzenie wypłacane przynajmniej raz w miesiącu. Wiedzą to wszyscy pracodawcy, ale nie wszyscy pracownicy…

Choć coraz głośniej mówi się o prawach chroniących kobiety w ciąży oraz osoby korzystające z urlopów macierzyńskich lub rodzicielskich – pracodawcom wciąż zbyt często zdarza się lekceważyć obowiązujące przepisy. Podobnie jest w przypadku innych rodzajów urlopów czy ekwiwalentów za niewykorzystany urlop. Pracodawcy często łamią też ustalenia, których dokonali z pracownikiem w formie ustnej. Wykorzystują fakt, że ich podwładni nie będą dochodzić swoich praw, ponieważ nie mają nic „na piśmie”.

Stop nieuczciwości i manipulacjom

To tylko przykłady, nieuczciwość pracodawców może objawiać się bowiem na rozmaite sposoby. Zaniżają wynagrodzenia, stawiają warunki niezgodne z prawem i bywają jawnie niesprawiedliwi. Nierzadko manipulując przy tym emocjami pracowników zastraszając ich, obiecując awanse i podwyżki lub skarżąc się na „ciężkie czasy”.

Pamiętajmy, że na nieuczciwość pracodawców nie wolno się godzić. Korzystając z pomocy radców prawnych i adwokatów, walczymy nie tylko o siebie. Im powszechniejsze będzie korzystanie z profesjonalnego wsparcia – tym mniejsza stanie się skala nieuczciwości pracodawców.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.