Kto może skorzystać z faktoringu
Na wielu rynkach panuje ogromna konkurencja. Coraz trudniej jest coś sprzedać, czy też pozyskać nowego klienta, który będzie chciał skorzystać z naszych usług. Dlatego też, firmy starają się robić wszystko, by wspomnianych klientów pozyskać, a co się z tym wiąże, by uzyskiwać przychody na odpowiednim poziomie. Jednym ze sposobów by znaleźć nabywców na nasze produkty czy usługi, jest wydłużanie terminu zapłaty za wystawiane faktury. Jednakże w takim przypadku, istnieje ryzyko, że płynność finansowa firmy może w takim przypadku zostać zachwiana. Na całe szczęście jest sposób, by finanse firmy w takim przypadku nie były zagrożone. Sposobem tym jest faktoring.
Czym jest faktoring? Otóż jest to sposób na pozyskanie pieniędzy „z zewnątrz” w momencie, gdy mamy wystawioną fakturę, której termin płatności jest długi. Aby dostać pieniądze za fakturę szybciej, musimy zrobić cesję wierzytelności z faktury na firmę faktoringową, która w zamian za to przeleje nam pieniądze na nasze konto. Należy powiedzieć, że cała procedura związana z faktoringiem nie jest zbyt skomplikowana. Przede wszystkim musimy skontaktować się z firmą faktoringową. Musimy przesłać jej szczegóły faktury (nie może ona być przeterminowana), dane naszej firmy i naszego kontrahenta. Po analizie naszego wniosku, firma podejmuje decyzje, czy podpisać umowę czy też nie. Jeśli decyzja jest pozytywna, podpisujemy wspomnianą umowę, robimy cesję wierzytelności z naszej faktury i czekamy na pieniądze. Zwykle na tym etapie firma faktoringowa przesyła nam 80-90% wartości faktury. Pozostałe środki, po potrąceniu prowizji i innych kosztów, są przelewane w momencie, gdy faktura została opłacona.
Zastanówmy się teraz, kto może skorzystać z faktoringu. Otóż prawie każdy, kto chce pozyskać pieniądze z faktury, której termin zapłaty jest stosunkowo długi. Musimy pamiętać o tym, że faktura nie może być przeterminowana. Co ważne, firma faktoringowa nie sprawdza bardzo szczegółowo firm znajdujących się na fakturze. Jest to więc przeciwieństwo banków, które wyliczają zdolność kredytową, czy też sprawdzają naszą historię kredytową.
Oczywiście z faktoringiem wiążą się też koszty. Mówimy tu o prowizjach czy odsetkach naliczanych za usługę faktoringu. Jednakże w wielu sytuacjach warto te koszty ponieść, by zachować płynność finansową. Jej utrata może bowiem doprowadzić do wielu problemów, włącznie z bankructwem firmy. Na pewno żaden biznesmen nie chce do takiej sytuacji dopuścić, a jednym ze sposobów aby jej uniknąć jest faktoring.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021