10 grudnia, 2024

Leasing zdobywa w naszym kraju coraz więcej zwolenników. Widać to zwłaszcza na przykładzie leasingu pojazdów. Jeszcze do niedawna, tylko firmy były zainteresowane tą formą nabycia samochodów. Jednakże od jakiegoś czasu, także i osoby prywatne biorą pojazdy w leasing. Jedni chwalą ten system finansowania inni nawet nie chcą o nim słyszeć. Zastanówmy się więc, jakie zalety i jakie wady ma leasing.

Czym jest leasing

Według ogólnej definicji, leasing to dostarczenie leasingobiorcy przez leasingodawcę jakiejś rzeczy. Może to być samochód, maszyna, komputer itp. Osoba która użytkuje dany przedmiot, zobowiązuje się do płacenia za to określonej kwoty, która jest rozłożona na raty. W leasing można wziąć praktycznie wszystko. Wystarczy tylko znaleźć firmę leasingową, która może nam udostępnić potrzebną nam rzecz.

Zalety leasingu

Skoro dużo osób jest zainteresowanych leasingiem, musi on mieć swoje zalety. Oto kilka  z nich:

– łatwy dostęp do finansowania – Firmy leasingowe mają o wiele mniejsze wymagania w stosunku do swoich klientów w porównaniu z bankami. Chodzi tu przede wszystkim o możliwości finansowe klientów.

– niższe koszty – firmy leasingowe z racji swojej wielkości, mogą negocjować warunki umów z dostawcami samochodów, ubezpieczycielami itp. W związku z tym, ich koszty są mniejsze, niż w przypadku osób indywidualnych. Dlatego bardzo często ich oferta jest najtańsza na rynku.

– korzyści podatkowe – w przypadku leasingu operacyjnego, raty leasingowe są zaliczane w całości do kosztów uzyskania przychodu.

Wady leasingu

– użytkownik danej rzeczy, nie jest jej właścicielem – dla wielu osób może to być problem, gdyż chcą oni „poczuć” że są np. właścicielem pojazdu.

– utrata zniżek na ubezpieczenie – ponieważ nie jesteśmy właścicielem samochodu w leasing, nie możemy go sami ubezpieczyć. W związku z tym możemy strać nasze zniżki w firmach ubezpieczeniowych.

Leasing to z całą pewności ciekawa forma finansowania, zwłaszcza dla osób które mogą mieć problemy z uzyskaniem kredytu w banku. Dlatego warto się nad nią zastanowić i sprawdzić, czy nie jest to opcja dobra dla nas. Korzysta z niej już wiele osób, więc może i my powinniśmy spróbować.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.