20 lipca, 2024

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym

0

Osoby prowadzące własną firmę doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w każdej chwili mogą potrzebować dodatkowych środków finansowych. Niestety nie każdy biznes ma odpowiednie zabezpieczenie, z którego można skorzystać w nagłej potrzebie. Najczęściej biznesmeni muszą w takich sytuacjach pożyczyć pieniądze. A wiadomo, że gdy myślimy o pożyczce, najczęściej do głowy przychodzi nam bank. Jeśli spełnimy wszystkie warunki jakie bank będzie przed nami stawiał, kredyt powinniśmy bez problemu dostać. Jednakże każdy z nas doskonale wie, że uzyskanie pożyczki związane jest z formalnościami i co najgorsze, na pieniądze musimy zwykle poczekać kilka dni od złożenia wniosku. Czasami jest to zbyt długi okres czasu, bo pieniędzy potrzebujemy „na wczoraj”. Dlatego dobrze jest się na niespodziewane wydatki przygotować. Idealnym rozwiązaniem wydaje się tu kredyt obrotowy w rachunku bieżącym.

Na jakiej zasadzie działa kredyt obrotowy w rachunku bieżącym? Otóż jest to podobny schemat jak w przypadku limitu kredytowego na naszych rachunkach oszczędnościowo – rozliczeniowych. Bank ustala firmie która się o taki kredyt ubiega górny limit, do jakiego może się zadłużać. Jak to wygląda w praktyce? Bank przyznał firmie AAA kredyt obrotowy w rachunku bieżącym z maksymalnym limitem zadłużenie 100 000 zł. Załóżmy, że  firma ta ma na swoim rachunku 50 000 zł. Jednakże musi szybko zapłacić za fakturę w wysokości 100 000 zł. A więc brakuje na jej pokrycie 50 000 zł. Może je wykorzystać z przyznanego kredytu i szybko za fakturę zapłacić. Nie musi informować banku na co są przeznaczone te pieniądze, gdyż bank nie będzie rozpatrywał tej kwestii. Po zapłaceniu faktury, firma AAA będzie miała w dalszym ciągu do swojej dyspozycji 50 000 zł z przyznanego kredytu. Jakakolwiek wpłata na rachunek, zmniejszy zadłużenie wobec banku i sprawi, że do wykorzystania będziemy mieli więcej środków. A więc można powiedzieć, że taki kredyt „spłaci się” sam, pod warunkiem, że na rachunek firmowy będzie wpływać odpowiednia ilość środków.

Kredyt obrotowy w rachunku bieżącym ma kilka zalet. Przede wszystkim sprawia, że nie musimy w razie potrzeby udawać się do banku i składać wniosek o kredyt lub pożyczkę. Pieniądze niejako „czekają” na nas by je wykorzystać w odpowiedniej chwili. Drugą dużą zaletą tego kredytu jest fakt, że odsetki płacimy tylko od wykorzystanej kwoty zadłużenia. A więc są one naliczane tylko za pieniądze z których rzeczywiście skorzystamy i za taką ilość dni, kiedy byliśmy „na minusie”. Oczywiście może ktoś powiedzieć, że taki produkt ma tez i swoje minusy. I będzie to prawda. Mówimy tu np. o płaceniu prowizji do banku za „gotowość” do wypłacenia środków. Lub o prowizji za uruchomienie kredytu, gdy nie jesteśmy pewni czy będziemy musieli z niego skorzystać. Dlatego każdy biznesmen powinien zastanowić się, czy warto z tego kredytu skorzystać, czy też może inny produkt będzie dla niego lepszym rozwiązaniem.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.