niedziela, 03.03.2024

Czym jest leasing

Bardzo często jeśli chcemy kupić samochód lub inne dobro materialne, musimy korzystać z bankowego kredytu. Pożyczamy po prostu w banku określoną ilość pieniędzy, kupujemy i stajemy się właścicielami określonej rzeczy. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby np jeździć nowym samochodem, musimy skorzystać z kredytu lub pożyczki. Możemy bowiem wziąć auto w leasing. Na czym to polega? Postaramy się to wyjaśnić. 

Leasing to nic innego, jak umowa cywilnoprawna, zawarta pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą. Na podstawie tej umowy, leasingodawca użycza leasingobiorcy daną rzecz w użytkowanie. W zamian za to, otrzymuje określoną opłatę, która jest płacona zazwyczaj co miesiąc. Co ważne, umowa taka jest podpisywana na określony czas. Widzimy więc tu główną różnicę pomiędzy leasingiem a zakupem na raty. Gdy kupujemy coś korzystając z bankowej pożyczki, stajemy się właścicielami kupionej rzeczy. W przypadku leasingu, właścicielem cały czas jest leasingodawca. Co równie ważne, w przypadku leasingu korzystający z przedmiotu może go wykupić, po określonej wcześniej cenie. 

Rozróżniamy kilka rodzajów leasingu. Jego poszczególne rodzaje różnią się od siebie w zależności co jest przedmiotem leasingu czy też konstrukcją umowy. Dla przykładu możemy mówić o leasingu pośrednim i bezpośrednim. W przypadku tej drugiej opcji, to producent oddaje bezpośrednio do leasingodawcy określony przedmiot. W przypadku leasingu pośredniego, umowę podpisujemy z firmą leasingową, która nabywa rzecz u producenta. 

Przyjęło się powszechnie, że z leasingu korzystają głównie firmy. Wynika to przede wszystkim ze spraw księgowych, Jednakże nie zapominajmy, że istnieje także leasing konsumencki, z którego korzystają osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Co ciekawe, raty leasingowe często są tańsze od rat kredytowych. 

Wady i zalety leasingu

Zastanówmy się, jakie zalet a jakie wady ma leasing. Do tych pierwszych na pewno zaliczymy:

  • Uproszczone procedury związane z całą transakcją, 
  • Dobry sposób na optymalizację podatkową
  • Inwestowanie w rozwój firmy bez angażowania własnych środków finansowych, 
  • Leasing często nie wpływa na naszą zdolność kredytową

A jakie są wady leasingu:

  • Nie jesteśmy właścicielami leasingowanej rzeczy,   
  • Gdy nie płacimy rat leasingowych, umowa może zostać zerwana przez leasingodawcę ze skutkiem natychmiastowym,
  • Nie możemy przekazać rzeczy osobie trzeciej

Czy warto więc korzystać z leasingu? Na pewno jest to opcja którą warto brać pod uwagę, zwłaszcza w przypadku firm. Ale i osoby prywatne powinny się nad nią zastanowić, gdyż może się okazać, że będzie ona korzystniejsza niż skorzystanie z bankowego kredytu.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.