Czym jest leasing
Bardzo często jeśli chcemy kupić samochód lub inne dobro materialne, musimy korzystać z bankowego kredytu. Pożyczamy po prostu w banku określoną ilość pieniędzy, kupujemy i stajemy się właścicielami określonej rzeczy. Jednakże nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że aby np jeździć nowym samochodem, musimy skorzystać z kredytu lub pożyczki. Możemy bowiem wziąć auto w leasing. Na czym to polega? Postaramy się to wyjaśnić.
Leasing to nic innego, jak umowa cywilnoprawna, zawarta pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą. Na podstawie tej umowy, leasingodawca użycza leasingobiorcy daną rzecz w użytkowanie. W zamian za to, otrzymuje określoną opłatę, która jest płacona zazwyczaj co miesiąc. Co ważne, umowa taka jest podpisywana na określony czas. Widzimy więc tu główną różnicę pomiędzy leasingiem a zakupem na raty. Gdy kupujemy coś korzystając z bankowej pożyczki, stajemy się właścicielami kupionej rzeczy. W przypadku leasingu, właścicielem cały czas jest leasingodawca. Co równie ważne, w przypadku leasingu korzystający z przedmiotu może go wykupić, po określonej wcześniej cenie.
Rozróżniamy kilka rodzajów leasingu. Jego poszczególne rodzaje różnią się od siebie w zależności co jest przedmiotem leasingu czy też konstrukcją umowy. Dla przykładu możemy mówić o leasingu pośrednim i bezpośrednim. W przypadku tej drugiej opcji, to producent oddaje bezpośrednio do leasingodawcy określony przedmiot. W przypadku leasingu pośredniego, umowę podpisujemy z firmą leasingową, która nabywa rzecz u producenta.
Przyjęło się powszechnie, że z leasingu korzystają głównie firmy. Wynika to przede wszystkim ze spraw księgowych, Jednakże nie zapominajmy, że istnieje także leasing konsumencki, z którego korzystają osoby nieprowadzące działalności gospodarczej. Co ciekawe, raty leasingowe często są tańsze od rat kredytowych.
Wady i zalety leasingu
Zastanówmy się, jakie zalet a jakie wady ma leasing. Do tych pierwszych na pewno zaliczymy:
- Uproszczone procedury związane z całą transakcją,
- Dobry sposób na optymalizację podatkową
- Inwestowanie w rozwój firmy bez angażowania własnych środków finansowych,
- Leasing często nie wpływa na naszą zdolność kredytową
A jakie są wady leasingu:
- Nie jesteśmy właścicielami leasingowanej rzeczy,
- Gdy nie płacimy rat leasingowych, umowa może zostać zerwana przez leasingodawcę ze skutkiem natychmiastowym,
- Nie możemy przekazać rzeczy osobie trzeciej
Czy warto więc korzystać z leasingu? Na pewno jest to opcja którą warto brać pod uwagę, zwłaszcza w przypadku firm. Ale i osoby prywatne powinny się nad nią zastanowić, gdyż może się okazać, że będzie ona korzystniejsza niż skorzystanie z bankowego kredytu.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021