Jak może nam pomóc biała księga podatników VAT?
Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiąże się z nią spore ryzyko. A jest ich bardzo wiele. Dla przykładu, nigdy nie jesteśmy do końca pewni, czy podmiot z którym rozpoczynamy współpracę jest rzetelny, a co więcej, czy jest to legalnie działająca firma. Dlatego wielu biznesmenów zanim dojdzie do współpracy, stara się jak najbardziej “prześwietlić” nowego kontrahenta, aby uniknąć później kłopotów w czasie współpracy lub po jej zakończeniu. Jednym ze źródeł wiedzy o naszych kontrahentach może być biała lista podatników VAT.
Lista ta zaczęła funkcjonować od 01 września 2019 roku i umożliwia ona min. sprawdzenie czy nasz kontrahent jest podatnikiem VAT, podstawy prawnej jeśli odmówiono mu takiej rejestracji lub został on z listy podatników VAT wykreślony, a także poznanie jego firmowego rachunku bankowego, na który będziemy musieli przelewać pieniądze. Ponadto dzięki liście, poznamy szereg danych identyfikacyjnych firmy, takich jak numer REGON, KRS czy dane osób prowadzących firmę.
Dla wielu osób, szczególnie istotną informacją jaką daje nam biała lista VAT, są numery rachunków bankowych, na jakie musimy przelewać pieniądze naszemu kontrahentowi. Jest to bardzo ważne, gdyż jeśli pieniądze przelejemy na niewłaściwe kont, mogą nam grozić pewne konsekwencje. Otóż gdy przelew zostanie wykonany na niewłaściwy rachunek, nie będziemy mieli możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu tej kwoty lub części tej kwoty. Ponadto ponosimy ryzyko odpowiedzialności solidarnej z naszym kontrahentem za zaległości podatkowe, gdy nie zapłaci on od transakcji podatku VAT
Jeżeli więc podejmujemy współpracę z nowym kontrahentem, sprawdźmy czy znajduje się ona nas białej liście podatników. Dzięki temu dowiemy się, czy jest on czynnym podatnikiem VAT. Ponadto jeśli mamy zapłacić komuś za fakturę sprawdźmy, czy numer konta bankowego który się na niej znajduje jest taki sam jak w białej liście podatników VAT. W końcu jeśli my oczekujemy na płatność, sprawdźmy czy nasze konto bankowe podane przez nas zgadza się z tym z białej listy. W razie jakichkolwiek nieścisłości, obydwie strony transakcji muszą szybko je wyjaśnić, aby nie było później problemów z Urzędem Skarbowym.
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024
- Wypełnianie ankiet za pieniądze – sposób na dodatkowy zarobek - 6 marca, 2024