14 października, 2024

Czym jest zjawisko nazywane praniem brudnych pieniędzy

0

W świecie finansowym mamy wiele różnego rodzaju zjawisk i procedur. Z jednymi spotykamy się na co dzień, o innych nawet nie słyszeliśmy. Co ciekawe, niektóre z występujących zjawisk finansowych nie są do końca legalne lub całkiem nielegalne. Jednym z nich jest tzw. „pranie brudnych pieniędzy”. Poniżej postaramy się wyjaśnić na czym to zjawisko polega i kiedy się z nim spotykamy.

Pranie brudnych pieniędzy oznacza działania, które zmierzają do wprowadzenie do legalnego obrotu środków finansowych (pieniędzy czy też innych wartości finansowych), które pochodzą z nielegalnych źródeł, bądź też środków, służących do finansowania nielegalnej działalności.

Istnieje kilka sposobów na pranie pieniędzy. Najczęściej dokonuje się tego, poprzez zawyżanie przychodów z legalnej działalności, w przypadku gdy te przychody trudno jest skontrolować. Musimy pamiętać, że praniem pieniędzy nazywa się także transferowanie pieniędzy lub też ich używanie przez osoby, które wiedzą o ich nielegalnych pochodzeniu.

Proceder związany z praniem brudnych pieniędzy najczęściej składa się z trzech etapów:

– lokowanie – polega na fizycznym wprowadzeniu „do obiegu” środków pieniężnych, które pochodzą z nielegalnego źródła do systemu finansowego. Lokowanie przybiera najczęściej formę wpłaty pieniędzy na konto, dokonanie przelewu bankowego czy też nabycie dóbr materialnych.

– maskowanie – polega na ukrywaniu źródła pochodzenia wartości majątkowych poprzez realizowanie wielu następujących po sobie transakcji finansowych. Zwykle etap ten rozpoczyna się w momencie gdy „brudne pieniądze” nie mają już postaci gotówki. Celem tego etapu jest oddzielenie zysków od ich źródła oraz zapewnienie anonimowości osoby, która wprowadza pieniądze do obiegu.

– integrowanie – polega na powrocie „wypranych” środków do systemu finansowego w taki sposób, żeby wyglądały jakby pochodziły z legalnej działalności. W tym momencie należy znaleźć prawne i ekonomiczne uzasadnienie określonych wartości majątkowych.

Jak łatwo się domyśleć, każde państwo stara się walczyć z procederem prania brudnych pieniędzy. Jest na to wiele sposobów (konieczność rejestracji transakcji powyżej określonej kwoty, zakaz wywożenia pieniędzy bez podania źródła pochodu powyżej określonej kwoty itp.). Jednakże przestępcy starają się na wszelki sposób ominąć te przepisy, by móc wprowadzić do obiegu „brudne pieniądze”. Należy mieć nadzieję, że takich pieniędzy będzie jak najmniej, gdyż będzie to oznaczało, że do budżetu państwa wpływa więcej pieniędzy, które mogą być wykorzystane przez wszystkich.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.