14 października, 2024

Czy fakturę za lawetę można wrzucić w koszta?

0

Prowadząc własny biznes, musimy często, chcąc czy nie chcąc, podróżować w interesach. Rozliczenie takich podróży nie jest specjalnie trudne ani czasochłonne. Co jeśli jednak w trakcie jednej z nich pojawią się niespodziewane komplikacje i będziemy musieli zamówić lawetę, która zabierze nasz uszkodzony samochód do warsztatu? Jak wówczas wygląda kwestia rozliczeń podatkowych i czy taką usługę możemy sobie swobodnie odliczyć od kosztów uzyskania przychodu? Warto sprawdzić zawczasu jak to wygląda w praktyce.

Nie wszystko jest takie proste

Zazwyczaj większość aut objęta jest obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale nie wszyscy przedsiębiorcy, decydują się na wykup dodatkowego ubezpieczenia AC. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23 pkt. 48) nie uznaje niestety kosztów związanych z utratą, bądź zniszczeniem auta, za koszt uzyskania przychodu, chyba że auta te objęto tak zwanym ubezpieczeniem dobrowolnym, czyli wspomnianym AC. Brak takiego ubezpieczenia może być więc uznany za dość sporą przeszkodę w rozliczeniu naszych kosztów. Co jednak z samym holowaniem samochodu, czyli wezwaniem tak zwanej lawety?

Światełko w tunelu

W powyższych ustaleniach mowa jest jednak wyłącznie o wypadku, a nie o samej awarii. Jeżeli zepsuciu na trasie ulegnie na przykład skrzynia biegów, albo silnik to nasz pojazd podlegać będzie standardowej naprawie. Nie będzie podlegał natomiast pod tak zwaną “likwidację” ani tez “utratę”, w świetle przepisów prawnych. Sama usługa holowania jest jednak usługą transportową i nie ma bezpośredniego związku (czysto teoretycznie) z wykonaniem naprawy. Jednakże konieczność dostarczenia uszkodzonego pojazdu do miejsca naprawy ma swoje gospodarcze uzasadnienie, ponieważ bez tego nie moglibyśmy wyeliminować wcześniej wspomnianej usterki. Dlatego właśnie fakturę za zamówioną lawetę możemy spokojnie zaksięgować do kolumny numer 13 i zaklasyfikować cały koszt jako “pozostałe wydatki”. Jeżeli jesteśmy płatnikami VAT, to możemy to również uwzględnić w rozliczeniu i odliczyć to także od tego podatku.

Artykuł powstał przy współpracy z laweta Niemcy Słubice

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.