Jak i gdzie płacić telefonem?
Gdy stoimy w sklepowej kolejce do kasy, widzimy czasami że ktoś płaci za zakupy przykładając do terminala płatniczego telefon. Na pewno wiele osób zastanawia się wtedy, jak to jest możliwe, że do wykonania płatności wystarczy nasz smartfon, do którego nie musimy “wbijać” żadnych kodów czy PIN-u. Ale rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że płatności telefonem nie są wcale skomplikowaną operacją i może ich dokonywać praktycznie każdy, kto ma smartfona z dostępem do sieci internetowej.
Płacenie telefonem to zagadnienie bardzo rozległe. Możemy tu mówić o płatności dokonywanych za pomocą bankowości mobilnej, technologii NFC, płatności BLIK czy też z wykorzystaniem specjalnych naklejek na telefon. Zacznijmy może od tych ostatnich. Niektóre banki oferują swoim klientom specjalne naklejki, które możemy umieścić na naszym telefonie (możemy je także umieścić na breloczku, portfelu czy na każdym innym przedmiocie). Naklejka taka działa identycznie jak karta zbliżeniowa i tak samo jest traktowana przez banki. Aby ją uzyskać musimy udać się do naszego banku i sprawdzić, czy znajduje się ona w jego ofercie, a jeśli tak to musimy złożyć o nią wniosek (czasem należy za nią zapłacić).
Płatności przy użyciu technologii NFC
Kolejnym sposobem na dokonywanie zakupów za pomocą telefonu, jest skorzystanie z technologii NFC (Near Field Communications). Umożliwia ona bezdotykową i bezprzewodową transmisję danych. Wykorzystujemy ją często do łączenia naszego telefonu z bezprzewodową słuchawką czy z zestawem głośnomówiącym. Możemy ją też wykorzystywać do połączenia naszego telefonu z terminalem płatniczym. Taka wymiana jest możliwa jeśli nasz smartfon ma antenę NFC, nasz smartfon ma kartę SIM która obsługuje NFC, mamy zainstalowaną specjalną aplikację do płatności zbliżeniowych naszego banku lub operatora sieci komórkowej i mamy “załadowane” w aplikacji nasze karty płatnicze. Gdy te warunki zostaną spełnione, po przybliżeniu naszego telefonu do terminala płatniczego (maksymalna odległość to około 20 cm), pomiędzy urządzeniami zostanie nawiązane połączenie i będzie można dokonać transakcji. Zwykle przy transakcji do 50 zł nie musimy potwierdzać za pomocą numeru PIN. Czy takie transakcje są bezpieczne? Tak samo jak i płatności kartami zbliżeniowymi, gdyż w obydwu przypadkach jest stosowana ta sama technologia.
Płatności BLIKiem
A jak płacić telefonem za pomocą płatności BLIK? Jest to specjalna technologia, kontrolowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową. O tym czy mamy możliwość korzystania z niej, decyduje nasz bank. Jeżeli tak, to możemy z niej korzystać gdy mamy specjalna plikację na smartfonie i dostęp do sieci internetowej. Jeśli spełniamy te warunki i chcemy zapłacić za zakupy, musimy wejść do aplikacji BLIK, wygenerować specjalny 6-cyfrowy kod, wpisać go w terminalu, zaakceptować transakcję i potwierdzić wszystko na smartfonie.
W podobny sposób możemy wypłacać pieniądze z bankomatów. Czy takie płacenie jest bezpieczne? Mamy tu kilka zabezpieczeń. Po pierwsze kody BLIK są ważne tylko przez 2 minuty. Po tym czasie ich ważność wygasa, więc istnieje małe prawdopodobieństwo że ktoś je wykorzysta. Wszelkie transakcje musimy potwierdzić na naszym telefonie. Możemy też ustalić limit takich transakcji i po jego przekroczeniu ich wykonywanie stanie się niemożliwe. Można więc powiedzieć, że technologia BLIK jest bardzo bezpieczna i warto z niej korzystać.
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024
- Wypełnianie ankiet za pieniądze – sposób na dodatkowy zarobek - 6 marca, 2024