Co robić, gdy zgubimy kartę płatniczą
Kartę płatniczą posiada praktycznie każdy z nas. Co więcj, często jestesmy posiadaczmi kilku, gdyż w naszych portfelach znajdują się karty debetowe czy też kredytowe. Korzystamy z nich wybierając pieniądze z bankomatu, płacąc za transakcje w sklepach internetowych czy stacjonarnych. I praktycznie prawie nigdy nie zastanawiamy się, co może się stać, gdy kartę z jakiegoś powodu stracimy. Co wtedy zrobić? Postaramy się to wyjaśnić.
Kartę płatniczą możemy stracić z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze możemy ją zgubić (wraz z portfelem lub samodzielnie) lub też może ona nam zostać skradziona. Oczywiście bardzo istotny jest czas, po jakim zorientujemy się, że jej nie mam. Im wcześniej to nastąpi, tym dla nas lepiej. Dlaczego? Albowiem w takim przypadku spada prawdopodobieństwo, że stracimy nasze pieniądze.
A więc co zrobić, gdy zauważymy brak naszej karty płatniczej? Oczywiście powinniśmy jak najszybciej zastrzec. Mamy na to dwa sposoby. Po pierwsze możemy skontaktować się z bankiem, który kartę wydał. Możemy to zrobić telefonicznie, w oddziale lub poprzez bankowość internetową. Oczywiście warto tu znać numer telefonu, na jaki powinniśmy zadzwonić. Nawykiem powinno być zapisanie sobie tego numeru w kontaktach naszego telefonu. Wtedy szybko odbywa się już błyskawicznie. Nie musimy niczego szukać, tylko od razu wybieramy numer i kontaktujemy się z bankiem. Drugim sposobem zastrzeżenia naszej karty jest zadzwonienie na numer alarmowy Związku Banków Polskich. Gdy zauważymy brak naszej karty, powinniśmy “wykręcić”:
0048 828 828 828
i pod tym numerem będziemy mogli zastrzec naszą kartę. W systemie uczestniczy większość polskich banków do których zostaniemy automatycznie przekierowani.
Do utraty karty powinniśmy się też w odpowiedni sposób przygotować. Po pierwsze warto ubezpieczyć się od jej utraty. Ubezpieczenie tego typu kosztuje około 10-15 zł miesięcznie, ale dzięki temu odzyskamy wszystkie pieniądze, które ewentualnie stracimy po utracie karty. Ponadto pamiętajmy, aby nie zapisywać w portfelu czy na karcie (niektórzy w dalszym ciągu tak robią) numeru PIN. Utrudni to w oczywisty sposób pobranie pieniędzy osobom, które kartę znajdą lub ją nam ukradną.
A co gdy już stracimy nasze pieniądze. Na szczęście możemy je odzyskać, a przynajmniej ich część. Według polskiego prawa, banki muszą oddać pieniądze które straciliśmy. Ale niestety nie wszystkie. Jeżeli do momentu zastrzeżenia karty z naszego konta zniknie mniej niż 150 EURO, niestety pieniędzy nie odzyskamy. Jeżeli więcej, to nadwyżkę możemy odzyskać. Ale nie zawsze. Jeżeli banki udowodnią nam, że nasza karta została zgubiona lub skradziona na skutek naszych rażących błędów, o zwrocie będziemy mogli zapomnieć. Dlatego lepiej jest pilnować naszej karty, nie nosić jej przy sobie jeśli jej nie potrzebujemy, a gdy już dojdzie do jej utraty, jak najszybciej musimy ją zastrzec.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021