25 maja, 2024

Progi podatkowe obowiązujące w 2021 roku

0

Każda osoba uzyskująca dochody, musi od nich zapłacić podatek. Jest to obowiązek za którym nie przepadamy, jednakże nie możemy się od niego uchylić. Jednakże nie każdy z nas płaci podatki w takiej samej wysokości. Wszystko zależy od wysokości naszych dochodów. A wszystko dlatego, że w naszym kraju obowiązują progi podatkowe, dzięki którym można wyliczyć ile pieniędzy mamy przesłać do Urzędu Skarbowego.

W Polsce mamy dwa, chociaż niektórzy uważają że trzy progi podatkowe. Poniżej wytłumaczymy, skąd biorą się te rozbieżności. Pierwszy próg podatkowy, dotyczy tych osób, którzy w ciągu roku zarobią mniej niż 85  528 zł. Osoby takie będą płacić podatek w wysokości 17%. Nawiasem mówiąc, ta skala podatkowa dotyczy największej liczby naszych rodaków. Jeżeli zarobimy więcej niż 85 528 zł musimy zapłacić więcej podatku. Od dochodów powyżej tej kwoty będziemy płacić podatek w wysokości 32%. W drugi próg podatkowy „wpada” w naszym kraju nieco ponad 1 mln osób.

Oficjalnie w naszym kraju nie ma więcej progów podatkowych. Jednakże osoby zarabiające w ciągu roku ponad 1 mln złotych, musza jeszcze płacić tzw. daninę solidarnościową. Wynosi ona 4% i jest płacona od dochodów przekraczających 1 mln złotych. Jest to więc „ukryty” próg podatkowy, który wynosi 36%.

Na całe szczęście, w naszym kraju możemy skorzystać z kilku ulg podatkowych, dzięki którym ilość pieniędzy przesyłanych do Urzędu Skarbowego będą niższe. Mówimy tu min o:

– uldze dla młodych,

– uldze na dziecko,

– uldze termomodernizacyjnej,

– uldze na Internet

Na ilość płaconego podatku, wpływa także kwota wolna od podatku. Jest to kwota jaką możemy zarobić by nie płacić podatków. W roku 2021 wynosi ona 8 000 zł. Jeśli nasze dochody będą niższe, nie musimy nic przesyłać do Urzędu Skarbowego. Natomiast jeśli nasze dochody będą wyższe niż 8 000 zł ale niższe niż 127 000 zł, nadal przysługuje nam kwota wolna od podatku, jednakże w zmniejszonej wysokości. Jeśli zarobimy pomiędzy 8 000 a 13 000 49 zł, będzie ona proporcjonalnie zmniejszać się w przedziale od 8 000 do 3 091 zł. Jeśli zarobimy pomiędzy 13 000,50 a 85 528 zł jest ona stała i wynosi 3 091 zł.  Natomiast przy dochodach z przedziału 85 528 – 127 000 zł będzie ona się stopniowo zmniejszać aż do 0 zł.

Na obniżenie podatków wpływa także koszt uzyskania przychodu. Najogólniej mówiąc są to wydatki, jakie ponosimy w celu osiągnięcia przychodów.  

Podatki nie są przez nikogo lubiane. Ale musimy je płacić. To właśnie min dzięki nim w budżecie państwa znajdują się środki na szkoły, szpitale, wojsko, policję itp. Dlatego gdy widzimy ile podatków płacimy co roku do skarbówki, pomyślmy że później nasze pieniądze wykorzystywane są na potrzeby, z których na co dzień korzystamy.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.