środa, 05.10.2022

Prezydent podpisał nowelizację ustaw podatkowych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Nowelizacja ta zakłada wprowadzenie nowej, niższej stawki podatku CIT w wysokości 9%. Jest to kolejny element ogłoszonej przez Ministerstwo Finansów polityki 3P w prawie podatkowym czyli przejrzystość, prostota i przyjazność systemu podatkowego.

Niższa stawka podatku CIT obejmie tych podatników, których przychody w danym roku podatkowym nie przekroczą 1.2 mln EURO. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą, jaki i tych którzy takową działalność prowadzą. Szacuje się, że z obniżonej stawki skorzysta około 440 tys podatników.

Nowela zmienia też kilka innych rzeczy w systemie podatkowym. Wprowadza ona też zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów fikcyjnych odsetek od pozostawionego w spółce kapitału, czy też uchylenie w ustawie PIT przepisów warunkujących uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania rozliczeń dochodów małżonków i osób które samotnie wychowują dzieci od terminowego złożenia zeznania podatkowego. Oprócz tego nowela łagodzi warunki korzystania z ulgi mieszkaniowej przez wydłużenie z 2 do 3 lat okresu, w jakim można z niej korzystać. Zapisano w niej także zmiany, dotyczące samochodów osobowych, które są wykorzystywane w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Źródło informacji: KWOP.PL

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.