13 czerwca, 2024

Odliczenie VAT z paliwa do lawety: jest haczyk

2

Całkiem logiczne by było, gdyby kierowca lawet mógł odliczyć VAT za tankowane paliwo. Na to też wskazują warunki techniczne: pojazd ma jeden rząd siedzeń, przestrzeń ładunkową oddzieloną konstrukcyjnie i tak dalej. Jest jednak pewien haczyk.

Warunki techniczne to nie wszystko

Zasady odliczania podatku VAT za paliwo są dość skomplikowane. Mimo że raczej nikt nie jeździ lawetą na wakacje, to jednak przepisy wyraźnie zakładają, że taka opcja jest całkiem realna. I dlatego nawet pomimo spełnienia wymogów technicznych, nadal nie można dokonywać odliczenia 100% podatku.

Mało tego: w wielu przypadkach w dowodzie rejestracyjnym jest wyraźnie zaznaczone, że laweta jest samochodem ciężarowym służącym do przewozu pojazdów. To jednak także wcale nie kończy sprawy. Okazuje się, że potrzeba jeszcze dwóch dokumentów, żeby móc odliczyć cały VAT.

 

Zaświadczenie i wpis: bez tego nie można odliczyć VAT-u

Urzędy Skarbowe bardzo chętnie kwestionują prawo do odliczenia podatku VAT za paliwo do autolawety, jeśli w dowodzie rejestracyjnym nie ma adnotacji VAT-1, VAT-2 lub VAT-3, a kierowca nie ma stosownego zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów. Mało tego, przepisy nie mówią, w jakim czasie należy takie zaświadczenie zdobyć. Jeśli jednak przyjąć, że jest ono niezbędne do dokonania odliczenia 100% VAT-u, to powinno być wydane przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy.

Można walczyć w sądzie

Problem tego rodzaju dość często trafia na wokandy sądów administracyjnych. Niestety przepisy nie są precyzyjne i wynik sprawy nie jest przesądzony. Według niektórych wyroków NSA adnotacja w dowodzie jest tylko potwierdzeniem spełnienia wymogów, ale brak potwierdzenia nie oznacza, że wymogi techniczne nie są spełnione. A skoro są spełnione, to podatnik może odliczać VAT. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie nadążyć za orzecznictwem: dla własnej wygody i bezpieczeństwa finansowego po prostu lepiej jest podjechać do SKP i zdobyć zaświadczenie, a z nim udać się do wydziału urzędu miasta i wbić odpowiedni stempel w dowód rejestracyjny.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą polska pomoc drogowa Magdeburg

Newtrader.pl

2 thoughts on “Odliczenie VAT z paliwa do lawety: jest haczyk

  1. Do odliczenia 100% Vat od paliwa wystarczy zarejestrować auto-lawete jako pojazd specjalny – pomoc drogowa. Taki wpis w dowodzie rejestracyjnym załatwia temat w 100%. Sprawdzone i wyjaśnione na poziomie Ministerstwa Finansów.

    1. Witam mam zamiar nabyć auto lawetę i odliczyć 100% vat i koszty zakupu jeszcze w 2021r czy na pewno musi być zarejestrowana jako pojazd specjalny – pomoc drogowa ,czy wystarczy ciężarowy do przewozu aut , ponadto będę chciał wypożyczać ten samochód.
      Będę wdzięczny za pomoc .
      Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.