Jak opodatkować pomoc drogową – podatek dochodowy
W przypadku usług pomocy drogowej firma ma ograniczone, choć szerokie możliwości wyboru formy opodatkowania. W przypadku firm-osób prawnych oczywiście będzie to podatek CIT, natomiast zdecydowanie ciekawsza jest sytuacja firm-osób fizycznych.
Zasady ogólne
Najczęściej wybieraną opcją są zasady ogólne. W tym przypadku prowadzący firmę zachowuje prawo do dokonywania stosownych odliczeń od podatku, a proces rozliczeń z Fiskusem przebiega wobec dobrze znanego schematu. Właśnie odliczenia są argumentem, który przemawia za wyborem tej metody, trzeba jednak pamiętać, że rozliczając się na zasadach ogólnych, można zapłacić albo 18% podatku, albo 32, jeśli przekroczy się próg podatkowy.
Podatek liniowy
Uciec od progu podatkowego można, jeśli wybierze się opodatkowanie liniowe. Wówczas stawka wynosi 19%. Poza tą korzyścią są jednak także wady: takiej działalności nie można rozliczać na jednym zeznaniu z małżonkiem, nie będzie też można skorzystać z większości ulg podatkowych. Nadal jednak można korzystać z odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Osoby prowadzące usługi holowania raczej rzadko wybierają tę formę opodatkowania – więcej sensu nabiera ona w przypadku firm dysponujących większą flotą niż tylko jedną czy dwiema lawetami.
Ryczałt
Ostatnia możliwa do wyboru firma opodatkowania to ryczałt od dochodów ewidencjonowanych. Jest w teorii najprostszym rozwiązaniem ze stałą wysokości podatku na poziomie 8,5%. Trzeba jednak pamiętać, że choć płaci się niewiele podatku, to już koszty uzyskania przychodu nie mogą być odliczane. Można jednak korzystać z ulg podatkowych (z wyjątkiem tzw. ulgi na dzieci). Nie można natomiast rozliczyć się na jednym formularzu PIT wspólnie z małżonkiem ani jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Pozorna prostota ryczałtu bywa dyskusyjna: o ile prowadzenie księgowości przy zasadach ogólnych czy podatku liniowym jest proste, to ryczałt, głównie przez to, że nie jest przesadnie często wybierany, pozostaje dla wielu osób dość enigmatyczny i odrobinę odstrasza, nawet jeśli finansowo jest formą bardzo korzystną.
Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą Auto Laweta Hannover
- Woda gazowana w domu? Filtry i saturatory jako duet idealny - 22 listopada, 2024
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024