środa, 05.10.2022

Czym jest kalkulator wynagrodzeń?

Szukając pracy, planując zmianę miejsca zatrudnienia, czy po prostu chcąc rozmawiać na temat podwyżki lub wynagrodzenia, warto znać reguły rządzące wysokością wynagrodzeń, ich wysokością oraz różnicami pomiędzy wynagrodzeniami netto i brutto. Z drugiej strony, jako pracodawca proponując pracownikowi nowe stanowisko, również warto zapoznać się z zasadami obciążeń i jego obowiązkami finansowymi wobec nowego pracownika. W tym miejscu poza znajomością reguł, warto poznać również przydatne narzędzia wspomagające – tak zwane „kalkulatory wynagrodzeń”.

Wynagrodzenie netto / brutto

W pierwszej kolejności warto odróżnić wynagrodzenie netto, od wynagrodzenia brutto. W największym uproszczeniu wynagrodzenie netto jest kwotą, którą pracownik dostaje kolokwialnie mówiąc – „do ręki”. Natomiast wynagrodzenie brutto to kwota, która pojawi się na umowie o pracę i będzie głównym obciążeniem pracodawcy. Różnica pomiędzy wynagrodzeniem brutto i netto wynika przede wszystkim z obciążeń podatkowych i składek wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tym podobnych. Z założenia największe obciążenia dotyczą umów o pracę, przy których pracownik będzie miał największe prawa, takie jak prawo do urlopu, zwolnień lekarskich i tym podobnych, jednak z drugiej strony – jest to umowa obwarowana największymi kosztami.

Przykład praktyczny:

W przypadku umowy o pracę w roku podatkowym 2019, dla osoby powyżej 26 roku życia jeżeli pracownik chciałby zarabiać 3000 zł netto, to w miesiącu październiku 2019 koszty całej pracy będą kształtować się następująco:

  1. ZUS 886,95 zł;

  2. koszty 250 zł;

  3. zaliczka PIT 243,00 zł;

wynagrodzenie brutto wyniesie więc 4 129,95 zł

a całkowite koszty wyniosą 4 975,76 zł

W uproszczeniu, w stosunku rocznym pracownik taki dostanie pensje netto („do ręki”) w wysokości 36 000 zł, po obwarowaniu składkami i podatkami pracodawca natomiast na tego samego pracownika wyda 60 040,59 zł.

Kalkulator wynagrodzeń jako przydatne narzędzie profesjonalisty

Znając podstawowe stawki składek i podatków może wydawać się, że obliczenie wynagrodzenia dla pracodawcy powinno być proste. Do tej kalkulacji należy wziąć jednak pod uwagę szereg dodatkowych czynników, takich jak kwota wolna od podatku, różnego rodzaju ulgi i zwolnienia, różne koszty uzyskania przychodu w przypadku różnych pracowników (w tym zależnie od ich miejsca zamieszkania). Taki był zamysł stworzenia odpowiednich narzędzi do szybkiej i wygodnej weryfikacji kwot wynagrodzenia netto i brutto. Są to tak zwane „kalkulatory wynagrodzeń” – najczęściej działające w formule online, na specjalnych stronach internetowych, bez konieczności instalowania aplikacji na własnym komputerze.

Tak samo z drugiej strony (potencjalnego pracownika) – weryfikując ogłoszenia o pracę, w przypadku jeżeli w ogłoszeniu podano wynagrodzenie brutto, warto przed podjęciem procesu rekrutacyjnego zweryfikować czy wynagrodzenie „na rękę” będzie dla niego satysfakcjonujące. Kalkulator wynagrodzeń jest więc narzędziem służącym również pracownikom.

W większości przypadków dobre kalkulatory wynagrodzeń umożliwiają oznaczenie odpowiedniej formy prawnej współpracy (czy to umowa o pracę czy na przykład umowa zlecenia) oraz dodatkowych opcji takich jak zerowy podatek dla młodych, itp..

 

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.