środa, 05.10.2022

Co z podatkiem od supermarketów?

W Sejmie czeka projekt ustawy, który przesuwa wejście w życie podatku od supermarketów do 1 stycznia 2020 roku. Oznaczo to, że w przyszłym roku znowu nie wejdzie on w życie i do budżetu nie wpłynie planowane 1.6 mld zł.

Na przeszkodzie we wprowadzeniu tego podatku, od kilku już stoi Komisja Europejska, która nakazała Polsce zawieszenie przepisów związanych z jego wprowadzeniem do momentu przeprowadzenia analiz ich zgodności z prawem Unii Europejskiej. Albowiem według Komisji podatek od supermarketów byłby podatkiem wyrównawczym, który były nałożony tylko na największe supermarkety. W związku z tym, markety o niższych przychodach miały by przewagę nad konkurencją, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa. W związku z tym wprowadzenie tego podatku jest przekładane od roku 2016. Autorzy projektu ustawy mają nadzieję, że na początku przyszłego roku spór uda się zakończyć i uda się wypracować obu stronom wspólne stanowisko w tej sprawie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy wprowadzały wprowadzenie dwóch stawek podatku. Markety miały płacić 0.8% od przychody pomiędzy 17 a 170 mln zł i 1.4% od przychodu przekraczającego 170 mln zł. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. W ciągu roku powinno to dać budżetowi państwa około 1.6 mld zł wpływów.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.