niedziela, 03.03.2024

Oszczędzanie na emeryturę – kiedy powinniśmy zacząć

Gdy jesteśmy młodzi, rzadko myślimy o naszej emeryturze. Czasem tylko gdy zmęczeni wracamy do domu po pracy myślimy sobie, że fajnie by było gdybyśmy mieli już za sobą aktywność zawodową i nie musielibyśmy chodzić do pracy. Tymczasem jest to duży błąd. O naszej emeryturze powinniśmy myśleć praktycznie zaraz po podjęciu pracy. I oczywiście chodzi o aspekt związany z finansami. Bo chociaż większość z nas chciałaby mieć na emeryturze dużo pieniędzy, to rzeczywistość może dla nas okazać się nieco brutalna, zwłaszcza gdy będziemy liczyć tylko na pieniądze z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Praktycznie każdy ekspert finansowy powie nam, że na “kokosy” z państwowej emerytury nie mamy co liczyć. Wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze, nasze społeczeństwo powoli się starzeje. Mówiąc wprost, mamy coraz więcej osób starszych, a coraz mniej młodych. W związku z tym, coraz mniej ludzi płaci składki emerytalne do ZUS. A obecne emerytury wypłacane są z bieżących składek. Czyli mniejsza ilość pieniędzy musi być dzielona na coraz większą liczbę emerytów. Automatycznie emerytury stają się więc mniejsze. Po drugie, żyjemy coraz dłużej. Czyli emerytury muszą być wypłacane przez dłuższy okres czasu, co ponownie bardziej obciążą budżet państwa. Po trzecie wreszcie, dużo osób młodych, wyjechało do innych krajów (szacuje się że może to być nawet 2 mln) i w nich pracuje. W związku z tym nie płacą składek emerytalnych w Polsce tylko w kraju w którym obecnie mieszkają. Dodając te trzy czynniki, łatwo możemy stwierdzić, że na wysoką emeryturę ze skarbu państwa nie mamy co liczyć. Eksperci mówią, że może ona wahać się pomiędzy 30 a 50% ostatniej pensji. Na pewno dla wielu osób będzie to spory szok, gdy będą mieli do swojej dyspozycji połowę pieniędzy. A przecież nikt nam nie zmniejszy o połowę rachunków, nie obniży nam cen w sklepach itp. Sytuacja na pewno nie będzie więc komfortowa. Co więc zrobić aby nie brakło nam pieniędzy na emeryturze? Musimy je zaoszczędzić w czasie naszej aktywności zawodowej.

 

Na pewno wiele osób zadaje sobie teraz pytanie – kiedy zacząć oszczędzanie na emeryturę. I odpowiedź jest stosunkowo łatwa. Im wcześniej tym lepiej. Jeżeli określimy sobie jakiś konkretny finansowy cel jaki chcemy osiągnąć, będziemy mogli odkładać co miesiąc mniejsze kwoty. Jeżeli będziemy odkładać konkretne kwoty każdego miesiąca bez wyznaczonego celu – zbierzemy więcej pieniędzy na naszą emeryturę. Ponadto, jeżeli będziemy wcześniej oszczędzać, nasze pieniądze będą efektywniej pracować, gdyż inwestując ponownie uzyskane zyski, zwiększamy końcową kwotę jaką uzbieramy. Jeżeli będziemy oszczędzać na emeryturę i zaczniemy to robić możliwie jak najwcześniej, nasze życie po zakończeniu aktywności zawodowej praktycznie nie zmieni. Oczywiście pod względem finansowym. Bo na pewno zmieni się to, że będziemy mieli więcej czasu dla siebie, dla naszej rodziny czy przyjaciół. Zadbajmy więc jak najwcześniej, aby ten czas był radosnym odpoczynkiem po wielu latach pracy, a nie okresem zmartwień z powodów finansowych kłopotów. Gdy zaczniemy myśleć o emeryturze wcześniej, z pewnością uda się ich uniknąć.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.