niedziela, 03.03.2024

Jak oszczędzać według zasady 50/30/20

Osoby które chcą zacząć oszczędzanie, bardzo często zastanawiają się jak mogą to robić. Szukają często sprawdzonych już metod, które pomogą im w tej trudnej sztuce. Musimy na samym początku powiedzieć, że nie ma idealnej metody na oszczędzanie. Oczywiście możemy stosować się do jakichś reguł, ale po pewnym czasie praktycznie każdy nieco modyfikuje je do swoich potrzeb. Jednakże na początek warto przyjąć sobie jakiś schemat, którym pomoże nam w oszczędzaniu. Jednym z nich, może być metoda 50/30/20, która została rozpropagowana przez Elizabeth Warren, amerykankę zasiadającą w Kongresie tego kraju. 

Na czym polega metoda 50/30/20? Otóż dzieli ona nasze wydatki na 3 kategorie. Poniżej wyjaśnimy jakie. Pamiętajmy jednak, że jest to metoda nieco subiektywna i każdy z nas powinien na samym początku zdefiniować co jest mu niezbędne do życia, a co traktujemy jako zbędny wydatek. Pomoże nam to w planowaniu wydatków i trzymaniu się zasad tej metody. 

Według opisywanej metody oszczędzania, nasz dochód powinniśmy dzielić na 3 grupy. 

  • Wydatki niezbędne – tu trafia 50 % przychodów. Mówimy tu o zapłacie za czynsz, rachunki, wydatki na jedzenie (niezbędne), czy na zakup ubrań (niezbędnych)
  • Wydatki na pragnienia – tutaj trafia 30% naszych przychodów. Do tej kategorii zaliczamy wydatki na rzeczy, które nie są nam niezbędne do życia. Mówimy tu o wakacjach, wyjściach do kina czy opłacie za Netflix. 
  • Oszczędności i spłata długów – tutaj trafia 20% naszych przychodów. 

Jeżeli zaczniemy oszczędzać według tej metody, to po jakimś czasie pozbędziemy się naszych długów i zaczną na naszym koncie pojawiać się oszczędności. Oczywiście nie stanie się to od razu, zwłaszcza gdy mamy kredyty czy pożyczki. Ale po jakimś czasie nie będziemy musieli z nich korzystać, gdyż będziemy mieli wspomniane oszczędności. 

Na pewno wiele osób rozumie, dlaczego na początku pisaliśmy o potrzebie zdefiniowania pewnych wydatków. Albowiem możemy się zastanawiać, czy wydatki na samochód zaliczyć do kosztów niezbędnych (dojazd od pracy, na zakupy) czy też może do pragnień (samochód lepszej klasy, wygodniejszy). Takich przykładów można podać więcej, gdyż każdy z nas ma inne zapatrywania na poszczególne wydatki. Dlatego warto je sprecyzować i zakwalifikować wcześniej, by później nie było z tym problemów. 

Na pewno oszczędzanie nie jest łatwe. Jednakże pomóc w nim mogą nam pewne schematy, które podpowiedzą nam jak oszczędzać, by na naszym koncie zostawało jak najwięcej pieniędzy. Po jakimś czasie wypracujemy pewno sobie własne metody które sprawią, że oszczędzanie będzie dla nas łatwiejsze i przede wszystkim efektywniejsze. I to tego powinniśmy dążyć. 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

2 thoughts on “Jak oszczędzać według zasady 50/30/20

  1. Ciekawa zasada. Nie słyszałem o niej. Nie podoba mi się tylko to, że spłatę rat i oszczędności wrzucono do jednego worka. Bo jak oszczędzać, skoro musimy płacić raty. Ja bym to dodał do wydatków koniecznych.

  2. Takie sztywne założenia są i tak nierealne. Spłata długów to konieczność, więc nie ma prawa istnieć w innym katalogu niż ten. Chyba, że ktoś lubi oszczędzać za kratkami:) Lepsza jest zasada by sobie ustalic powiedzmy 20% na oszczednosci i zeby to byl pierwszy przelew z otrzymanej wyplaty na konto oszczednosciowe. A reszta do wydania według potrzeb
    Julia ostatnio opublikował…https://www.kuriernet.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.