20 lipca, 2024

Jak pokazują wszelkiego rodzaju statystyki, Polacy nie należą do ludzi którzy oszczędzają. Na naszych kontach oszczędnościowych nie mamy zbyt dużo pieniędzy, podobnie jak i nie korzystamy z produktów finansowych, które pomagają w oszczędzaniu. Dlaczego? Na pewno temat jest złożony, ale postaramy się go nieco poruszyć.

Z całą pewnością w oszczędzaniu pomagają wysokie dochody. Jeśli zarabiamy dużo, mamy większą szansę, że co miesiąc na naszym koncie pozostaną jakieś pieniądze, które możemy zaoszczędzić. A Polacy nie uważają się za zamożnych ludzi, a więc często nie oszczędzamy bo nie zarabiamy tyle ile chcielibyśmy. Jednakże jest to nieco złudne. Po pierwsze, możemy zrobić coś by zwiększyć nasze dochody. Mówimy tu o dodatkowej pracy lub też wręcz o zmianie pracy na taką, która przynosi nam większy dochód. Po drugie, możemy zmienić nieco strukturę naszych wydatków. Na pewno w naszym domowym budżecie jest wiele takich, z których możemy zrezygnować. Częste „jedzenie na mieście”, zakup kolejnej pary butów, to tylko przykład na nieco bardziej racjonalne wydatki. Jeśli nauczymy się dobrze dysponować naszym domowym budżetem, na pewno łatwiej będzie nam zacząć oszczędzać.

Polacy nie należą do czołówki jeśli chodzi o wiedzę na temat instrumentów finansowych. Sprawia to, że nawet gdy już mamy jakieś niewielkie oszczędności, nie wiemy co mamy z nimi zrobić. W związku z czym tracą one na wartości na skutek inflacji, co zniechęca nas do oszczędzania. A istnieje przecież wiele bezpiecznych produktów oszczędnościowych, dzięki którym nasze oszczędności nie będą traciły na wartości. Najpopularniejszym mogą tu być Obligacje Skarbowe, które są bardzo bezpiecznym produktem i oprocentowane są powyższej stopnia inflacji. Zdobycie odpowiedniej wiedzy wcale nie jest trudne. Wystarczy przeczytać kilka poradników które łatwo znaleźć w sieci internetowej i już będziemy mieli wystarczające podstawy które powinien znać każdy.

Wiele osób twierdzi, że oszczędzanie nie ma sensu i lepiej wydawać wszystko na bieżąco, bo nie wiadomo co jutro się stanie. Ale czy jest to postępowanie właściwe i odpowiedzialne? Na pewno nie, zwłaszcza jeśli mamy rodzinę, za którą powinniśmy być odpowiedzialni. A co stanie się z naszą rodziną, jeśli będziemy mieć jakiś wypadek i nie będziemy w stanie zarabiać? Jeśli nie mamy żadnych oszczędności, możemy mieć spore problemy. Gdy mamy zaoszczędzone środki, mogą one nam przetrwać początkowy, zwykle najtrudniejszy okres. Dlatego też musimy być bardziej świadomi, że oszczędzanie powinno być czymś naturalnym.

Można by jeszcze długo wymieniać powody, dla którego nie oszczędzamy. Każdy z nas może podawać inne, byle tylko usprawiedliwić się z braku oszczędności. Musimy jednak robić wszystko, by każdy z nas miał zaoszczędzoną jakąś kwotę. Im będzie ona większa, tym lepiej.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.