25 maja, 2024

O tym że warto i wręcz należy oszczędzać, powie nam każdy kto chociaż trochę zna się na finansach. Oszczędzać powinniśmy pieniądze „ na czarną godzinę” czy tez na emeryturę. Niestety nie wszyscy do końca wiedzą, jakich instrumentów finansowych użyć, aby gromadzić pieniądze. A przecież wybór mamy pod tym względem bardzo duży. I co ważne, wiele z tych instrumentów są stosunkowo mało skomplikowane i praktycznie każdy zrozumie zasadę ich działania. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe. Czym jest takie konto oszczędnościowe, jakie są zalety i wady konta oszczędnościowego postaramy się to w prostych słowach wytłumaczyć.

Czym jest konto oszczędnościowe? Otóż jest to specyficzny rachunek bankowy, który z założenia ma służyć do oszczędzania pieniędzy. A więc nie dostaniemy do tego rachunku karty płatniczej. Jeżeli będziemy z tego rachunku wypłacić pieniądze, będziemy musieli zrobić przelew na wskazany rachunek. Rachunki oszczędnościowe są w ofercie chyba wszystkich banków. Co ważne, aby go założyć, wcale w danym banku nie musimy mieć konta podstawowego. A więc możemy na założenie rachunku oszczędnościowego możemy wybrać taki bank, który według naszej opinii ma pod tym względem najlepsze warunki. Możemy takich rachunków mieć kilka i to w różnych bankach.

Teraz zastanówmy się jakie są zalety konta oszczędnościowego. Na pewno na pierwszy plan wysuwa się tu możliwość dowolnych wpłat na ten rachunek. Tutaj mamy podstawową różnicę pomiędzy kontem oszczędnościowym a lokatą, na którą wpłacamy pieniądze tylko raz (każda kolejna wpłata do banku to nowa lokata). Na konto oszczędnościowe możemy wpłacać nawet niewielkie kwoty i w dowolnym dla nas czasie. Kolejną zaletą jest wyższe oprocentowanie środków niż w przypadku naszego podstawowego rachunku. Oczywiście nie jest to oprocentowanie które przyniesie nam kolosalne zyski, ale jednak zawsze będzie ich więcej niż w przypadku zwykłego rachunku. Zaletą konta oszczędnościowego może też dla niektórych być stały dostęp do pieniędzy, bez utraty naliczonych zysków. Możemy z pieniędzy zgromadzonych na koncie skorzystać z całości lub tylko z ich części. Dużą zaletą kont oszczędnościowych jest fakt, że zgromadzone na nich środki są bardzo bezpieczne. A wszystko dlatego, że są one chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W związku z tym, nawet jeśli bank w którym mamy konto oszczędnościowe upadnie, nasze pieniądze zostaną nam wypłacone.

A teraz jakie są wady konta oszczędnościowego. Dla jednych będzie to właśnie wspomniana dostępność do pieniędzy. Albowiem czasem ciężko się nam powstrzymać, aby z nich nie skorzystać. Kolejną wadą może być oprocentowanie naszych pieniędzy. Pisaliśmy, że jest ono wyższe niż w przypadku oprocentowania rachunków podstawowych, ale i tak często jest ono niższe niż wysokość inflacji. Ponadto musimy wiedzieć, że banki mogą pobierać opłaty, jeśli zbyt często wybieramy pieniądze z naszego konta oszczędnościowego. Zazwyczaj bezpłatna jest tylko jedna, góra dwie wypłaty w miesiącu, a za pozostałe będziemy płacić prowizję.

Czy warto mieć konto oszczędnościowe? Na pewno jest to doskonały instrument dla wszystkich tych, którzy uczą się oszczędzania. Jest tu wszystko bardzo klarowne, nasze pieniądze są bezpieczne, a my małymi krokami możemy budować naszą finansową poduszkę, co z cała pewności w przyszłości bardzo nam się opłaci.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.