13 czerwca, 2024

Już od kilkunastu miesięcy osoby posiadające bankowe lokaty z całą pewnością zauważyły, że ich oprocentowanie jest bardzo niskie. Mówiąc szczerze, praktycznie nie opłaca się zakładać lokat, gdyż realnie tracimy na nich nasze pieniądze. A wszystko dlatego, że inflacja jest wyższa niż wysokość oprocentowania, a więc gdy wybierzemy pieniądze z banku, będą one mniej warte niż w momencie gdy je do banku wpłacaliśmy. Na pewno wiele osób zastanawia się dlaczego tak jest i od czego właściwie zależy oprocentowanie lokat bankowych.

Zyski jakie będziemy otrzymywać z bankowych lokat, są uzależnione od kilku czynników. I co ciekawe, osoby które zakładają lokaty, nie mają praktycznie żadnego wpływu na to, jak banki je ustalają. Najogólniej można powiedzieć, że oprocentowanie lokat zależy od:

– wysokości stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej,

– sytuacji na rynku międzybankowym,

– konkurencji pomiędzy bankami

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na oprocentowanie lokat jest wysokość stóp procentowych. To one określają np. ile banki komercyjne muszą płacić odsetek gdy pożyczają pieniądze z banku centralnego. Jeśli stopy te są niskie, banki mogą tanio pożyczyć pieniądze z banku centralnego na prowadzenie akcji kredytowej. W związku z tym, nie musza one „kusić” klientów indywidualnych podnosząc oprocentowanie lokat, aby zakładali depozyty. Podobnie na wysokość oprocentowania lokat wpływa sytuacja międzybankowa. Albowiem banki mogą pożyczać także pieniądze pomiędzy sobą. Jednak i tutaj duże znaczenie ma wysokość stóp procentowych. Skoro banki mogą tanio pożyczać pieniądze z banku centralnego, także i w transakcjach pomiędzy sobą występuje podobne oprocentowanie. A więc znowu banki w transakcjach pomiędzy sobą, mogą tanio pożyczyć pieniądze. Więc znowu nie ma potrzeby podnoszenia oprocentowania lokat jakie banki mają w swojej ofercie dla firm i klientów indywidualnych.

Na oprocentowanie lokat, może też wpływać konkurencja pomiędzy bankami. I w niewielkim stopniu możemy ją obecnie zauważyć. Chodzi o pozyskanie nowych klientów. Oferuje się im promocyjne oprocentowanie depozytów, by zachęcić do założenia lokaty w konkretnym banku. Niestety takie promocyjne oprocentowanie nie trwa zbyt długo (zazwyczaj 3 miesiące). Potem wszystko wraca do normy i nie jesteśmy w stanie zarobić zbyt dużo na lokacie.

Jak widać, najważniejszym czynnikiem wpływającym na oprocentowanie lokat jest wysokość stóp procentowych, ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej. Niestety obserwując obecną sytuację na rynkach makroekonomicznych, nie należy się spodziewać, że stopy te będą podnoszone. A więc w dalszym ciągu nie będziemy zarabiać na bankowych lokatach tyle, ile byśmy chcieli.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Od czego zależy oprocentowanie lokat bankowych

  1. Ciekawe kiedy banki podniosą oprocentowanie lokat. Ja na razie wszystko wybrałem i kupiłem Obligacje. Jak nic się nie zmieni to na pewno na razie nie będę lokat zakładał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.