13 czerwca, 2024

Wielu rodziców czy dziadków, chciałoby zacząć gromadzić pieniądze dla swoich dzieci. Zgromadzone w ten sposób pieniądze, mogły by być pomocne w zakupie mieszkania czy ukończeniu wymarzonej szkoły. Ale nie wszyscy wiedzą, za pomocą jakich instrumentów finansowych te pieniądze oszczędzać. Przedstawimy jeden ze sposobów, który jest niezwykle prosty i może z niego skorzystać każdy. Mowa o lokatach bankowych.

Nie wszyscy wiedzą, że w bankach możemy zakładać lokaty dla dzieci. Nie każdy bank ma taką ofertę, ale jeśli dobrze się rozejrzymy, bez problemu taki znajdziemy. Na początek wyjaśnijmy, czym jest lokata bankowa. Otóż jest to umowa z bankiem, na podstawie której wpłacamy do tej instytucji pieniądze (na określony czas), a bank w zamian za to wypłaca nam odsetki, które są naszym zyskiem. Lokata dla dziecka nie różni się od zwykłych lokat. No może tym, że ich właścicielem mogą być osoby niepełnoletnie.

Jak można założyć lokaty dla dziecka? Nie jest to skomplikowane, ale zazwyczaj musimy udać się do oddziału banku aby to załatwić. Jeżeli nasze dziecko ma mniej niż 13 lat, nie musi być z nami obecne. Wszystkie dokumenty związane z założeniem lokaty podpisują rodzice. Jeśli jednak dziecko ukończyło 13 lat, wtedy to ono samo zakłada lokatę podpisując stosowne dokumenty, a rodzice tylko wyrażają na to zgodę. Pamiętajmy, że stosowne dokumenty mogą podpisać tylko przedstawiciele ustawowi – zazwyczaj są to rodzice. A więc dziadkowie czy inne osoby nie mogą tego zrobić. Mogą ewentualnie przekazać pieniądze prawnym opiekunom, którzy zajmą się resztą formalności.

Aby założyć lokatę dla naszego dziecko, zazwyczaj nie musimy otwierać mu konta w danym banku. Jednakże mogą zdarzyć się przypadki, że taka konieczność będzie. Jeśli natomiast nasze dziecko ma już rachunek, założenie lokaty będzie łatwiejsze, gdyż zazwyczaj możemy to zrobić bez wychodzenia z domu, za pomocą bankowości internetowej.

Czy lokata dla dziecka to dobra inwestycja? Zależy jak na nią spojrzymy. Jeśli zależy nam na kwestii bezpieczeństwa zgromadzonych środków, to z całą pewnością lokata dla dziecka jest dobrym rozwiązaniem. Albowiem środki na niej zgromadzone, są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, więc nawet jeśli bank by upadł, i tak otrzymamy nasze pieniądze. Natomiast jeśli ważny jest dla nas zysk, to tutaj sprawa nie wygląda już tak kolorowo. Oprocentowanie lokat jest obecnie bardzo niskie i zwykle nie przekracza wysokości inflacji. A więc teoretycznie nasze pieniądze tracą na wartości. Z drugiej strony, nawet niewielki zysk jest lepszy od trzymania pieniędzy w skarbonce. Dlatego warto się zastanowić czy lokata dla dziecka nie jest dla nas idealnym rozwiązaniem, by zgromadzić pieniądze na przyszłość dla naszej pociechy.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.