niedziela, 03.03.2024

Lokata bankowa – czy to dobra inwestycja?

lokata

Zdecydowana większość ludzi chce w taki sposób zainwestować swoje pieniądze, by po określonym czasie w całości do nich wróciły i na dodatek przyniosły nam określony zysk. W związku z tym, szukamy takich produktów oszczędnościowo – inwestycyjnych, które te warunki spełnią. Dlatego nie ma się co dziwić, że bardzo dużo osób posiadających wolne środki finansowe, “przynosi” je do banku i zakłada lokatę. Albowiem spełnia ona wszelkie warunki których większość z nas wymaga.

Czym jest lokata?

Zacznijmy może od wyjaśnienia czym jest lokata bankowa. Jest to swoista umowa pomiędzy bankiem a depozytariuszem, na mocy której ten drugi wpłaca na podane konto pieniądze, a bank po określonym czasie pieniądze te zwraca, powiększone o odsetki, które są naszym zyskiem. Ponieważ lokaty są bardzo popularnym produktem, są one w ofercie większości banków. Ale nie są one takie same. W poszczególnych bankach spotkamy różną wysokość oprocentowania, różne sposoby kapitalizacji odsetek, różne okresy na jaki możemy zakładać lokaty itp. Dlatego zanim zdecydujemy się na założenie lokaty, musimy przeanalizować poszczególne oferty i wybrać tę, która jest dla nas najodpowiedniejsza.

Czy lokata bankowa jest bezpieczna?

Lokaty bankowe są uważane za jeden z najbezpieczniejszych produktów oszczędnościowo – inwestycyjnych. Dlaczego?

Wszystko przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Co to takiego? Jest to powstała w 1994 roku instytucja, która zapewnia posiadaczom lokat zwrot środków nawet gdy banku w którym mamy zgromadzone depozyty upadnie. Jeżeli mamy na lokacie zgromadzone środki w wysokości nie przekraczającej 100 000 euro – w momencie upadku banku całość środków zostanie nam za pośrednictwem wspomnianego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlatego jeżeli mamy większość ilość środków i chcemy je umieścić na lokacie, warto rozdzielić je na kilka banków, by w razie problemów odzyskać wpłacone pieniądze.

Chociaż lokaty bankowe są bardzo bezpiecznych produktem, to jednak możemy zaobserwować coraz mniejsze zainteresowanie nim wśród klientów banku. A wszystko przez bardzo niskie oprocentowanie, jakie oferują nam banki. W związku z tym, zyski z lokat są na minimalnym poziomie. Gdy dodamy do tego podatek od zysków jaki musimy zapłacić, okaże się że nasze pieniądze wręcz tracą na wartości. Albowiem w naszych wyliczeniach musimy jeszcze uwzględnić inflację, która powoduje, że nasze pieniądze realnie tracą na wartości. Dlatego też zaczynamy szukać innych produktów inwestycyjnych, które mogą nam przynieść większe zyski przy dużej dozie bezpieczeństwa.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.