10 grudnia, 2024

Jest kilka produktów oszczędnościowo inwestycyjnych, które są bardzo przejrzyste, łatwo dostępne, przez co wiele osób z nich korzysta. Do jednych z takich produktów należy lokata bankowa. Jest to produkt, który jest chyba oferowany przez każdy bank, a można ją założyć zarówno w placówkach banków jak i przez bankowość mobilną czy internetową.

Lokata bankowa to nic innego, jak umowa pomiędzy bankiem a jego klientem. Na jej podstawie, klient wpłaca do banku określoną ilość pieniędzy, na z góry określony okres czasu, a bank – gdy ten czas upłynie – ma oddać pieniądze wraz z odsetkami, które są naszym zyskiem. I to właśnie głownie ze względu na ewentualne zyski, najczęściej zakładamy lokaty w bankach. Jednakże obecna sytuacja na Świecie sprawiła, że zyski jakie można uzyskać oszczędzając na lokatach są bardzo niskie. I to nie tylko w naszym kraju. Powodów tego jest kilka. Oczywiście największym problemem jest obecnie wirus Covid 19. Z jego powodu, praktycznie cały Świat ma problemy z gospodarką, więc rządy wraz z bankami centralnymi i innymi instytucjami starają się robić wszystko, by gospodarkę „rozruszać”. Jednym z elementów tych działań jest obniżenie stóp procentowych. Dzięki temu, kredyty są tańsze co ma skłonić firmy i osoby prywatne do pożyczania pieniędzy i inwestowania. Niestety ma to też drugą stronę medalu. Oprocentowanie bankowych lokat bardzo spadło. A więc oszczędzający nie mają co liczyć na duże zyski. Można wręcz powiedzieć, że oszczędzanie na lokatach stało się nieopłacalne i że realnie tracimy nasze pieniądze.

Jak to się wygląda w praktyce. Otóż załóżmy, że zakładamy lokatę w banku, która jest oprocentowana na 1%. Oczywiście można znaleźć banki, które dają nam nieco większe oprocentowanie, ale zwykle są to lokaty krótkoterminowe i nie możemy na nią wpłacić zbyt dużo środków. Powie ktoś, że 1% wciąż daje nam jakieś zyski. I jest to prawda. Po zakończeniu lokaty bank odda nam pieniądze wraz z odsetkami. Musimy jednakże zdawać sobie sprawę z tego, że istnie jeszcze inflacja. Jest to zjawisko wzrostu cen. Wylicza się ją porównując ceny w poszczególnych okresach. Obecnie jej wysokość przekracza 3%. A więc średni wzrost cen przekracza w naszym kraju tę liczbę. Jeśli więc porównamy oprocentowanie lokat z inflacją zauważymy, że ta druga jest wyższa. Oznacza to że nasze pieniądze wpłacone na lokatę tracą na wartości. Gdyż po zakończeniu lokaty wypłacimy pieniądze, realnie będziemy mogli za nie kupić mniej niż przed jej założeniem.

Kiedy lokaty bankowe staną się ponownie opłacalne? Trudno powiedzieć. Wszystko będzie zależało od tego, jak będą zachowywać się światowe gospodarki. Jeżeli będą one „przyspieszały”, a inflacja będzie w dalszym ciągu wysoka, prawdopodobnie stopy procentowe będą podnoszone. A wtedy automatycznie banki będą podnosiły oprocentowanie lokat. Ale na pewno upłynie jeszcze dużo czasu, zanim lokaty w bankach staną się opłacalne i realnie będziemy na nich zarabiać.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Czy opłaca się oszczędzać na lokatach

  1. Ciekawe kiedy stopy procentowe zostaną podniesione i co się z tym wiążę wzrośnie oprocentowanie lokat. Bo na razie to zupełnie nie opłaca się ich otwierać, bo zarabiają na nich tylko banki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.