13 czerwca, 2024

Czy opłaca się oszczędzać na lokatach walutowych

0

O lokatach słyszał chyba każdy z nas. Jest to jeden z podstawowych produktów oszczędnościowych, jakie oferują nam banki. Zasada ich działania jest bardzo prosta. Wpłacamy do banku na jakiś czas pieniądze, a po jego upływie bank nam je zwraca wraz z odsetkami. Te odsetki, są naszym zyskiem. Od tego jak wysokie są te odsetki, zależy opłacalność takiej „inwestycji”. Ponieważ jest to produkt oszczędnościowy zrozumiały dla każdego z nas, korzysta z niego bardzo dużo osób, pomimo tego, że wspomniane zyski są bardzo niewielkie. Rozróżniamy kilka rodzajów lokat bankowych. Wśród nich, pojawia się także lokata walutowa. Czym ona różni się od lokaty tradycyjnej? Postaramy się to wyjaśnić.

Lokata walutowa to taki sam produkt jak lokata tradycyjna, jednakże do banku zamiast złotówek wpłacamy walutę obcą. W polskich bankach, możemy założyć lokaty walutowe w EURO, dolarach amerykańskich,  funtach brytyjskich czy szwajcarskich frankach. Zakładamy je w identyczny sposób jak waluty w złotówkach. Czyli musimy do banku wpłacić pieniądze (walutę obcą), ustalić na jaki czas ma być założona lokata i po jego upływie dostaniemy nasze środki do dyspozycji wraz z odsetkami. A więc pod względem działania to identyczne produkty. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że zakładanie lokaty walutowej wiąże się z pewnym ryzykiem. Mówimy tu oczywiście o ryzyku związanym ze zmianą wartości poszczególnych walut.

Na czym polega to ryzyko? Pokażemy to na przykładzie. Załóżmy że mamy do dyspozycji 10000 EURO. Jeżeli sprzedalibyśmy je po dzisiejszym kursie – 4.4733 zł, otrzymalibyśmy za nie 44733 zł. Zakładamy lokatę na 12 miesięcy. Jest ona oprocentowana na 0.5%. Po roku, otrzymamy z banku 10000 EURO naszego kapitału plus 40 EURO odsetek. Więc wydaje się że tu ryzyka nie ma. Ale musimy pamiętać o kursie waluty. Nie wiemy, ile będzie ona warta za 12 miesięcy. Jej kurs może po tym czasie wynosić 4.3 zł. Czyli za nasze 10000 EURO dostaniemy 43040 zł. Realnie więc nasze pieniądze stracą na wartości, gdyż dostaniemy do dyspozycji mniej złotówek. Oczywiście może zdarzyć się też i coś zupełnie innego i kurs walut wzrośnie. W takim przypadku nasze zyski będą wyższe, ale nie wpłynie na to oprocentowanie lokaty tylko różnice kursowe.

Lokaty walutowe są na pewno jakąś alternatywą dla oszczędzających, ale musimy zdawać sobie sprawę, że jest to inwestycja ryzykowna. Zresztą jak każda, związana z walutami. Dlatego musimy dobrze się zastanowić, czy warto ją zakładać, aby nie stracić na różnicach kursowych.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.