niedziela, 03.03.2024

Dlaczego powinniśmy oszczędzać na emeryturę

Jak będzie wyglądało nasze życie na emeryturze? Zdecydowana większość z nas, zwłaszcza gdy jesteśmy młodzi, nie zastanawia się nad tym. Oczywiście mamy jakieś mgliste wyobrażenia, ale na poważne rozważania na ten temat mamy jeszcze czas. Przynajmniej tak myślimy. Tymczasem jak wskazują specjaliści, o emeryturze powinniśmy myśleć jeszcze długo zanim nadejdzie, a zwłaszcza o jej aspekcie finansowym. A wszystko dlatego, że jak pokazują wszelkie wyliczenia, emerytura jaką otrzymamy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie zbyt wysoka. Mówi się że będzie to około 30% naszych ostatnich poborów. Czy to dużo? Dla większości z nas zdecydowanie za mało. Dlatego powinniśmy sami pomyśleć o tym, by zgromadzić pieniądze, które wykorzystamy po zakończeniu naszej aktywności zawodowej. Ale w tym tekście postaramy zastanowić się dlaczego tak się dzieje, że nasze emerytury będą coraz niższe. 

Najważniejszym powodem niskich emerytur w przyszłości jest demografia. Jeśli spojrzymy w roczniki statystyczne zauważymy, że każdego roku rodzi się w naszym kraju mniej ludzi niż umiera. W związku z tym, coraz mniej ludzi będzie wchodziło w wiek produkcyjny, w czasie którego będa oni płacili składki na ubezpieczenie emerytalne, z których wypłacane są bieżące świadczenia emerytalne. A więc po prostu w kasach ZUS będzie brakowało pieniędzy na wyższe świadczenia. Nie zapominajmy też, że żyjemy coraz dłużej. A więc świadczenia emerytalne które zgromadzimy na naszym koncie w ZUS muszą być podzielone na większą ilość miesięcy, co automatycznie skutkuje ich obniżeniem. 

Ale nie tylko demografia będzie wpływać na wysokość świadczeń emerytalnych. Musimy pamiętać, że bardzo dużo Polaków, zwłaszcza młodych, wyjeżdża z naszego kraju, by pracować w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy w innym kraju. W związku z tym, nie zasilają oni polskiego systemu emerytalnego, ale ich składki odsyłane są do systemy w kraju, w którym pracują. A więc mamy kolejną przyczynę niskich emerytur w przyszłości. I jeszcze z całą pewnością moglibyśmy takich przyczyn znaleźć jeszcze kilka. Albowiem te które wymieniliśmy to te najważniejsze. Nie ma się co dziwić, że mamy sporo powodów do niepokoju, jeśli mówimy o naszej emeryturze. DLatego powinniśmy zadbać o nią już dzisiaj, aby w przyszłości nie obawiać się, czy wystarczy nam pieniędzy do kolejnego dnia, w którym świadczenie emerytalne będzie nam wypłacone. 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.