niedziela, 03.03.2024

Czym jest Indywidualne Konto Emerytalne (IKE)

Czy emerytura jaką dostaniemy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będzie w stanie zaspokoić nasze potrzeby? Bardzo mało prawdopodobne. A wszystko dlatego, że jak podają finansowi eksperci gdy zakończymy naszą aktywność zawodową, możemy liczyć na co najwyżej emeryturę w wysokości 50% naszych ostatnich zarobków. I to w wariancie optymistycznym. W wariancie pesymistycznym, może to być zaledwie 30% naszych ostatnich dochodów, a zwłaszcza dotyczy to kobiet. Jedynym rozwiązaniem które pomoże nam w normalnym życiu na emeryturze jest  więc oszczędzanie samodzielne, by móc wykorzystać zgromadzone środki w przyszłości.

Wiele osób zapyta pewno, ale w jaki sposób oszczędzać pieniądze. Na całe szczęście mamy tutaj bardzo dużo rozwiązań, które nam w tym pomogą. Możemy oszczędzać na lokatach w banku, w funduszach inwestycyjnych, kupując złoto, srebro czy akcje. Część z tych instrumentów jest bardzo prosta i każdy może dzięki nim oszczędzać, a część jest bardziej skomplikowana i wymaga od nas bardziej specjalistycznej wiedzy. Poniżej przedstawimy jedną z lepszych alternatyw jeśli chodzi o oszczędzanie na emeryturę czyli Indywidualne Konto Emerytalne.  

Kto może założyć Indywidualne Konto Emerytalne? Praktycznie każdy kto ukończył 16 lat. Możemy wybrać sobie fundusz, jaki oferuje bardzo dużo instytucji finansowych. IKE może być prowadzone przez Fundusze Inwestycyjne, Zakłady Ubezpieczeń na życie, banki, domy maklerskie, czy otwarte fundusze emerytalne. Oczywiście tylko i wyłącznie od nas zależy jaki podmiot wybierzemy. A jest to dosyć ważna sprawa, gdyż część podmiotów inwestuje “ryzykownie” więc nasze pieniądze możemy stracić, a część z nich ostrożnie, ale za to osiągane zyski na pewno nie będą zbyt rewelacyjne. 

Dlaczego warto inwestować w IKE? Otóż jedną z ich największych zalet jest fakt, że od uzyskanych z inwestycji zysków nie musimy płacić podatku wynoszącego 19%. Oczywiście jeśli nie wybierzemy naszych pieniędzy przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Sporą zaletą IKE jest też fakt, że sami możemy decydować o wysokości wpłat i o ich częstotliwości. Możemy więc dokonywać wpłat co miesiąc, co kwartał czy też raz w roku – byle nie przekroczyć obowiązującego limitu wpłat (limit to trzykrotność prognozowanego średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej). Zaletą też na pewno jest duży wybór podmiotów którym możemy powierzyć nasze pieniądze. I oczywiście nie możemy zapomnieć, że środki wpłacane na IKE są dziedziczone, więc gdybyśmy nie zdążyli z nich skorzystać, dostanie je osoba przez nas uposażona. 

Czy warto więc oszczędzać na Indywidualnych Kontach Emerytalnych? Na pewno jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. IKE pomoże nam zgromadzić środki, które później wykorzystamy na emeryturze, by nie martwić się że w tym czasie zabraknie nam pieniędzy. 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.