13 czerwca, 2024

4 sposoby oszczędzania na emeryturę

0

Emerytura to czas, w którym odpoczywamy po zakończeniu naszej aktywności zawodowej. Zdecydowana większość z nas, ma nadzieje że będzie to czas, w którym będziemy mogli więcej czasu poświęcić naszej rodzinie, naszemu hobby czy podróżowaniu. Oczywiście chcielibyśmy, by nasza sytuacja finansowa nie pogorszyła się, gdy nie będziemy już jeździć do pracy czy nie będziemy zajmować się własną firmą. Jednakże rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Wszyscy eksperci finansowi przewidują, że gdy przejdziemy na emeryturę świadczenia jakie będziemy dostawać ze skarbu państwa będzie wynosiła od 30 do maksymalnie 50%. Oznacza to, że w naszym domowym budżecie pojawi się spora „dziura”. Aby ją zapełnić, będziemy musieli wykorzystywać własne środki. Ale żeby je mieć, musimy je zaoszczędzić dużo wcześniej. Poniżej podamy kilka sposobów, jak w efektywny sposób oszczędzać pieniądze, które wykorzystamy po zakończeniu aktywności zawodowej.

Oszczędzanie w IKZE

IKZE czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego to sposób na oszczędzanie dla wszystkich tych, którzy nie lubią płacić zbyt wysokich podatków. Albowiem wpłaty na IKZE możemy odliczyć od dochodu. Ponadto zyski jakie uzyskamy z IKZE są zwolnione z podatków od zysków kapitałowych. Możemy wpłacać tyle środków ile w danym roku chcemy (do osiągnięcia limitu)

Oszczędzanie w IKE

IKE czyli Indywidualne Konto Emerytalne, możemy założyć w banku, towarzystwie ubezpieczeniowym czy biurze maklerskich. Także i w tym przypadku nie musimy płacić podatku od zysków kapitałowych. Pieniądze zgromadzone w IKZE są dziedziczone przez wskazane przez nas osoby. Mamy do wyboru wiele różnego rodzaju instytucji, w których możemy założyć konto IKE. Co równie ważne, mamy pełny dostęp do środków

Oszczędzanie w PPE

PPE czyli Pracownicze Plany Emerytalne są alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcą oszczędzać na emeryturę. Możemy do takiego programu przystąpić jeśli w naszej firmie taki program powstał. Dzięki przystąpieniu do takiego programu, możemy zwiększyć ilość wpłacanych składek, gdyż część z nich jest wpłacana przez pracodawcę. Nie będziemy też płacić podatków od zysków kapitałowych. Zgromadzone środki są też dziedziczone.

Oszczędzanie w PPK

PPK czyli Pracownicze Plany Kapitałowe to najnowsza propozycja oszczędzania na emeryturę. Także i w tym przypadku wysokość naszej składki będzie powiększona dzięki wpłacie od pracodawcy. Ponadto, także Skarb Państwa dopłaci co roku pewną kwotę do naszej składki.

Powyższe przykłady, to tylko kilka z jakimi mamy do czynienia. Możemy oszczędzać na lokatach, kontach oszczędnościowych, inwestować na giełdzie czy w waluty. Jeśli sami nie wiemy w co zainwestować nasze środki, możemy powierzyć je specjalistom. Ważne jednak, by jak najwcześniej oszczędzać na emeryturę. Jeśli tego nie zrobimy, z pewnością odczujemy w naszym portfelu mniej pieniędzy, gdyż środki otrzymywane z budżetu państwa, będą o wiele niższe niż nasza ostatnia wypłata.  

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.