Obligacje skarbowe – czym są i jak je kupić
Inwestować możemy na różne sposoby. Jedni wolą zainwestować z większym ryzykiem, dzięki czemu mogą osiągnąć większe zyski, ryzykując utratę zainwestowanych środków, a inni wolą zyski mniejsze, ale za to wybierają te instrumenty inwestycyjne, które minimalizują ewentualne straty zainwestowanych pieniędzy. Do tych drugich produktów zaliczamy Obligacje skarbowe. Postaramy się więc wyjaśnić czym one są i gdzie możemy je kupić
Co to są Obligacje Skarbowe?
Obligacje Skarbowe, to papiery wartościowe, które są sprzedawane przez Ministerstwo Finansów. W ten sposób, Skarb Państwa pożycza pieniądze od obywateli. Po określonym czasie, są one wykupywane od ich posiadaczy wraz z odsetkami, które dla inwestorów są zyskiem. Obligacje państwowe, są powszechnie uznawane za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania, gdyż gwarantem ich wykupu jest skarb państwa. Oczywiście może się zdarzyć, że dane państwo “zbankrutuje”, jednakże nie są to zbyt częste przypadki.
Gdzie można kupić Obligacje Skarbowe?
Osoby indywidualne mają kilka sposobów by kupić Obligacje Państwowe. Ich głównym emitentem jest PKO Bank Polski. Możemy je zatem kupić w oddziałach tego banku na terenie całej Polski, w Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP, za pośrednictwem konta Inteligo, telefonicznie w dni robocze, lub bezpośrednio na stronie internetowej www.zakup.obligacjeskarbowe.pl. Cena obligacje jest stała i wynosi 100 zł. Terminu sprzedaży oraz wszelkie inne parametry potrzebne kupującym, znajdują się w tz. Listach emisyjnych Ministra Finansów. Są one dostępne w placówkach PKO Bank Polski, oraz na stronach internetowych www.obligacjeskarbowe.pl i www.finanse.mf.gov.pl.
Rodzaje Obligacji Skarbowych
Istnieje wiele podziałów jeśli chodzi o Obligacje. Jednakże najczęściej spotykamy się z podziałem ze względu na okres po jakim są one odkupywane od ich posiadaczy. W związku z tym dzielimy je na:
- Krótkoterminowe – posiadają one okres wykupu do jednego roku,
- Średnioterminowe – posiadają one okres wykupu pomiędzy 1 a 5 lat,
- Długoterminowe – posiadają one okres wykupu powyżej 5 lat.
Możemy też spotkać się z Obligacjami wieczystymi, które nie są nigdy odkupywane od ich posiadaczy, ale za to przez cały czas są im wypłacane odsetki.
Co zrobić gdy mija czas wykupu Obligacji? Możemy kontynuować oszczędzanie kupując za oddane od Skarbu Państwa środki kolejną porcję Obligacji. Możemy też wykorzystać odzyskane pieniądze w inny sposób. Musimy pamiętać, że nie ma automatycznego przedłużenia wykupu Obligacji i musimy to robić samodzielnie. A co zrobić, gdy chcemy wcześniej odzyskać zainwestowane pieniądze? Możemy je wycofać bez żadnego problemu, zwracając posiadane Obligacje lub ich część. Musimy jednak pamiętać, że od takiej operacji będzie odejmowana opłata za przedterminowy wykup.
Obligacje korporacyjne
Obecnie coraz częściej spotykamy się z określeniem obligacji korporacyjnych. Są one sprzedawane przez banki i przez domy maklerskie. Działają one na podobnych zasadach jak Obligacje Skarbowe ale są one emitowane przez firmy, które w ten sposób chcą zyskać dodatkowy kapitał. Stopień ryzyka w tym przypadku jest o wiele większy niż w przypadku Obligacji emitowanych przez Skarb Państwa. W związku z tym jest to inwestycja obarczona jest tu o wiele większym ryzykiem, ale za to zyski jakie są oferowane w przypadku obligacji korporacyjnych są większe niż w przypadku Obligacji Skarbowych.
Obligacje emitowane przez Skarb Państwa, z całą pewnością nie pozwalają nam na uzyskanie ogromnych zysków. Ale stanowią one bezpieczną alternatywę dla tych inwestorów, którzy preferują niższe zyski i chcą mieć pewność, że odzyskają zainwestowane środki.
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024
- Wypełnianie ankiet za pieniądze – sposób na dodatkowy zarobek - 6 marca, 2024