środa, 05.10.2022

Czym są kryptowaluty? Co warto o nich wiedzieć?

Z pewnością każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, ale nie każdy wie, czym one właściwie są. Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. W chwili obecnej w obrocie na rynku jest wiele kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która została wynaleziona w 2009 roku, czyli Bitcoin. Wirtualne pieniądze przynależą do zdecentralizowanego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Wiele krajów na świecie uznaje je za oficjalny środek płatniczy. Oczywiście, aby zawrzeć transakcję kryptowalutą dany podmiot musi uznawać ten środek płatniczy.

Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest upubliczniony, ale tylko osoby biorące w niej udział mają do niej całkowity wgląd dzięki używaniu pewnych kluczy do szyfrowania. Większośc kryptowalut działa mniej więcej w podobny sposób – opierają się na łańcuchu bloków. Nie będziemy jednak wchodzi w szczegóły działania tego systemu. W tym tekście odpowiemy za to na pytania: Gdzie najlepiej kupić wirtualną walutę? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Najistotniejsza cecha kryptowalut, czyli decentralizacja

Czym właściwie jest decentralizacja wirtualnej waluty? Krótko mówiąc chodzi o to, że kryptowaluty nie są zależne od nikogo.. Opierają się na systemie blockhain, przez co nikt nie może podejmować decyzji o ich emisji, ani w ogóle mieć wpływ na ich wartość. Jest to cecha, która zapobiega jakimkolwiek manipulacjom kursem. Żaden kraj nie może wpłynąć na ich kurs.

W przypadku klasycznych walut każde transakcje wykonywane są z użyciem podmiotu z zewnątrz, czyli banku. Bez niego nie da się zrobić żadnego przelewu. Jest to z pewnością wada, gdyż w razie powstania awarii w danym banku posiadacze kont pozbawieni zostaliby możliwości wykonywania przelewów. Przy walutach wirtualnych nie istnieje ten problem, ponieważ wykonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym czasie. W przypadku kiedy jeden z nich zrezygnuje, na jego miejsce od razu wchodzi kolejny, co jest gwarancją sprawności systemu.

Oczywiście taki system ma też pewne minusy. Na pewno jest wydłużony czas transakcji, gdyż często zdolności obliczeniowe uczestników są za słabe.

Gdzie można kupić kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupowania i sprzedaży kryptowalut odbywa się na kryptogiełdach. Jest to lokalizacja oferująca wyjątkowo niewygórowane koszty transakcji oraz wygodę użytkowania. W tej sytuacji wyłącznym kosztem jest prowizja, ponieważ kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Oczywiście istnieje dużo kryptogiełd oferujących różne waluty wirtualne. Różnią się one między sobą między innymi jakością oferowanego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji warto zapoznać się z rankingiem giełd kryptowalut na jakdorobic.pl, aby móc wybrać najlepszą. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:

  • w kantorze z kryptowalutami,
  • od innego posiadacza kryptowalut,
  • w bitomacie.

Nie ma wątpliwości, że nie każda kryptowaluta będzie dostępna w powyższych miejscach. Z całą pewnością największy ich wybór będzie właśnie na giełdach kryptowalutowych.

Sposoby przechowywania kryptowalut

Kiedy już zostaniemy właścicielami kryptowaluty poprzez np. zakup na giełdzie pozostaje pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel posiada dwa szyfry- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można dać innym właścicielom w celu przelania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny, jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można rozporządzać zgromadzonymi środkami.

Oczywiście nie można dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby niepowołane. W przypadku kryptowalut nie ma opcji oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W sytuacji jakiejkolwiek nieprawidłowości pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest od razu usuwana przez system.

Jak odbywa się płatność kryptowalutami?

Na czym polegają transakcje z użyciem kryptowalut? Jest to przelewanie między portfelami, a następnie weryfikacja wszystkich transakcji przez użytkowników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany podmiot musi na pewno udostępnić możliwość płacenia w ten sposób. Kryptowalutami oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli walut wirtualnych niezwykle istotną kwestią jest dbałość o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę prywatnego szyfru, ponieważ nie ma opcji jego odzyskania.

Niestety, jeżeli już dojdzie do utraty klucza, właściciel traci nieodwracalnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że obecnie najpopularniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. Za jego sprawą ten sposób płatności staje się coraz bardziej znany i coraz więcej sklepów udostępnia opcję płacenia walutą wirtualną. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami bez wątpienia powinno się zapoznać z zasadami ich funkcjonowania i zasadami dokonywania transakcji.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.