10 grudnia, 2024

Czym jest kryptowaluta i sieć Ethereum?

0

Ethereum to zdecentralizowane oprogramowanie oparte na blockchainie, które posiada funkcję inteligentnych kontraktów. Ethereum jest oprogramowaniem open source i służy przede wszystkim do obsługi drugiej co do wielkości kryptowaluty na świecie, znanej jako Ether (czytaj poradnik jak go kupić).  Ethereum umożliwia sprawne działanie inteligentnych kontraktów i aplikacji zbudowanych na jego blockchainie bez oszustw, przestojów, kontroli czy ingerencji osób trzecich. 

Ethereum to także język programowania, który pomaga programistom tworzyć aplikacje rozproszone. Jednym z głównych projektów związanych z Ethereum jest partnerstwo Microsoftu z firmą ConsenSys, która oferuje usługę Ethereum Blockchain jako usługę na platformie Microsoft Azure, aby umożliwić programistom i klientom korporacyjnym korzystanie ze środowiska programistycznego blockchain opartego na chmurze za pomocą jednego kliknięcia. 

W 2016 roku Ethereum podzieliło się na dwa różne blockchainy: Ethereum i Ethereum Classic. Stało się tak z powodu włamania na początku tego samego roku, podczas którego hakerowi udało się uciec z 50 milionami dolarów Ether.  Haker wykorzystał wadę projektu strony trzeciej i wykorzystał DOA (zestaw inteligentnych kontraktów pochodzących z platformy Ethereum). 

We wrześniu 2019 r. Ethereum było już drugą co do wielkości walutą cyfrową na rynku. Idea Ethereum polega na reorganizacji procesu korzystania z aplikacji w dzisiejszym Internecie.

Obecnie wielu pośredników zewnętrznych pomaga nam w realizacji zadań, które chcemy wykonać w internecie. W związku z tym istotne dane, takie jak dane finansowe użytkowników różnych aplikacji, są przechowywane na serwerach kontrolowanych przez tych pośredników. Oznacza to, że osoby trzecie sprawują kontrolę nad danymi i mogą robić z nimi i z nimi wszystko bez zgody użytkownika. Ponadto stwarza to znaczne ryzyko ataków hakerów.

Blockchain jest zdecentralizowany, ponieważ jego księga publiczna nie jest przechowywana w jednym miejscu. Księga publiczna jest przechowywana na tysiącach komputerów wolontariuszy na całym świecie, z których każdy jest nazywany węzłem. Weryfikacja danych przechowywanych w blockchainie wymaga udziału ponad połowy węzłów, zanim zostaną one uznane za poprawne. Kryptografia jest wykorzystywana do zabezpieczania transakcji w sieci blockchain oraz do ich weryfikacji. 

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.