czwartek, 07.12.2023

Czy warto inwestować w kryptowaluty

Któż z nas nie chciałby znać idealnego sposobu na pomnażanie naszych pieniędzy. Niestety takowego sposobu nie ma i w związku z tym musimy wybierać instrument w który zainwestujemy nasze pieniądze. Na całe szczęście jest ich tysiące więc mamy w czym wybierać. Jedne są mniej ryzykowne inne bardziej. Te pierwsze dają nam niewielkie zyski. Te drugie mogą szybko i znacznie powiększyć nasze bankowe, ale równie dobrze możemy w nich nasze pieniądze stracić. W artykule tym powiemy nieco na temat ryzykownej formy inwestowania, czyli o inwestycjach w kryptowaluty.

 

Na początku powiedzmy może czym jest kryptowaluta. Mówiąc inaczej, jest to waluta kryptograficzna czyli waluta wirtualna. Nie możemy bezpośredni wziąć jej do ręki, gdyż jest ona zapisana w formie elektronicznej na naszym komputerze lub smartfonie. W związku z tym wszystkie transakcje z udziałem kryptowalut wykonujemy w sieci internetowej. Co ważne, kryptowaluty nie są przez nikogo kontrolowane. Ich wartość jest uzależniona od popytu i podaży, czyli od zainteresowania daną kryptowalutą. Podobnie transakcje wykonywane za pomocą kryptowalut nie podlegają kontroli. Nikt więc nie może zablokować nam kryptowalutowego konta, a środków na nim zgromadzonych nie może zająć komornik.

 

Do najbardziej znanych kryptowalut należy Bitcoin. Waluta ta powstała w 2008 roku, ale nikt nie wie dokładnie kto jest jej twórcą. Inne znane kryptowaluty to Litecoin, czy DashCoin. Także w Polsce powstały wirtualne waluty. Warto wspomnieć że na polskich giełdach można spotkać Polocoin, Polishcoin czy plncoin.

 

A teraz powiedzmy trochę czy inwestowanie w kryptowaluty ma sens. Z całą pewnością jest to inwestycja obarczona sporym ryzykiem. Inwestorzy muszą po prostu kupić kryptowalutę tanio i sprzedać ją gdy jej cena wzrośnie. Problem polega na tym, że ciężko powiedzieć kiedy jest najlepszy moment na kupno i na sprzedaż Bitcoina czy innych “krypto”. Może się więc okazać, że kupiliśmy daną  kryptowalutę gdy jej cena była wysoka, a po naszej transakcji zaczęła spadać. Wtedy przy jej sprzedaży zanotujemy stratę, czyli po transakcji będziemy mieli mniej pieniędzy niż przed jej rozpoczęciem. Można więc powiedzieć, że inwestycja w kryptowaluty jest podobna do inwestowania na giełdzie czy na rynku FOREX. Tym bardziej, że rynek kryptowalut nie jest przez nikogo kontrolowany, więc ryzyko jest tu jeszcze większe.

 

Jeżeli jesteśmy zainteresowani inwestowaniem w kryptowaluty, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że możemy nasze pieniądze stracić. Najpierw powinniśmy zdobyć jak najwięcej wiedzy o tym rynku, inwestować na początku niewielkie kwoty, by dokładnie poznać, jak ten rynek działa. A na końcu i tak będziemy potrzebować odrobinę szczęścia, by stan naszego konta mógł się poprawić.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Czy warto inwestować w kryptowaluty

  1. Jak dla mnie za duże ryzyko. Ktoś sobie coś tam wymyslił i teraz pewno zbiera z tego kasę. A większość ludzi i tak na takich inwestycjach tylko straci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.