25 maja, 2024

Kto może inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych

3

Giełda Papierów Wartościowych od wielu już lat jest jednym z symboli polskiej transformacji, jaka miała miejsce po upadku systemu komunistycznego. To właśnie min na Giełdzie dorabiali się pierwsi polscy biznesmeni i to tutaj po raz pierwszy swoich sił zmierzenia się z kapitalizmem próbowało wielu naszych rodaków. Jak potoczyły się ich losy? W zdecydowanej większość stracili oni swoje pieniądze. Wiadomo, że początki na ryzykownym rynku akcji są bardzo trudne i nie zawsze można zarabiać. I chociaż dzisiaj mamy o wiele większą wiedzę na temat funkcjonowania tego rynku, to jednak w dalszym ciągu nie każdy potrafi sobie na nim poradzić. Zastanówmy się więc, kto może inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Z teoretycznego punktu widzenia, rachunek maklerski może sobie założyć każda osoba, która jest dorosła. Oczywiście musimy mieć też pieniądze, by akcje które są w obrocie kupić. I tutaj musimy poznać pierwszą zasadę. W akcje powinniśmy zainwestować tylko i wyłącznie nasze nadwyżki finansowe, czyli pieniądze bez których możemy się obejść. Nie powinno się inwestować pieniędzy, które są potrzebne by opłacić czynsz, kupić jedzenie itp. Tym bardziej nie powinniśmy kupować akcji za pieniądze z kredytu. Tylko wolne środki powinny być zamienione na akcje czy inne instrumenty. Czyli wiemy już, że na Giełdzie powinny inwestować osoby, które mają nadwyżki finansowe.

Jak łatwo się domyśleć, aby inwestować w akcje należy mieć pewne cechy charakteru, które mogą nam w tym bardzo pomóc. Przede wszystkim nie możemy bać się ryzyka. Handel akcjami należy do jednych z najbardziej ryzykownych metod inwestycji, więc osoby o “słabych nerwach” raczej nie powinny tutaj szukać okazji do pomnożenia swojego majątku. Musimy też umieć szybko podejmować decyzję. Czasem o dobrej inwestycji decydują sekundy, w czasie których musimy zdecydować się czy dane akcje kupić, czy też może sprzedać. Nie ma tu za bardzo czasu na analizę, więc osoby które mają problemy z podejmowaniem szybkich decyzji na Giełdzie nie powinny lokować swoich pieniędzy.

Oczywiście na Giełdzie Papierów Wartościowych nie możemy inwestować, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat. Musimy mieć wiedzę teoretyczna ale i praktyczną. Do jej zdobycia doskonale nadają się konta demo, oferowane przez wiele platform inwestycyjnych. To właśnie na takich kontach, obracając wirtualną gotówką, możemy do woli kupować i sprzedawać akcje i nie ma to żadnych konsekwencji dla naszego budżetu. Oczywiście nie możemy spodziewać się też żadnych zysków. Dopiero gdy uznamy, że doskonale orientujemy się w realiach tego rynku, możemy wydawać na akcje i inne instrumenty prawdziwe pieniądze.

Giełda Papierów Wartościowych z całą pewnością nie dla każdego jest dobrym miejscem na inwestycje. Można bowiem na niej szybko stracić swoje pieniądze. Z drugiej jednak strony, kusi nas ona wielkimi zyskami, jakie można na niej osiągnąć. WIęc tylko i wyłącznie od nas zależy, czy zaniemy handlować akcjami. Ważne, by zrobić to w sposób świadomy i znając wszelkie konsekwencje takiego kroku.  

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

3 thoughts on “Kto może inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych

  1. żeby tak grać to trzeba miec z czym wejsc. Z moimi mozliwosciami jedyne na co mnie stać to PPK bo program dostosowali do zarobkow kazdego pracującego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.