niedziela, 03.03.2024

Dlaczego inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych jest ryzykowne

Któż z nas nie chciałby znać idealnego sposobu na pomnażanie majątku. Dla wielu takim sposobem jest inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych. To właśnie na niej możemy kupować i sprzedawać akcje lub inne papiery wartościowe. Oczywiście większość małych inwestorów kupuje akcje, aby z zyskiem je sprzedać, gdyż dywidendy nie są przez spółki notowane na Giełdzie wypłacane zbyt często, a ponadto nie są to zbyt duże pieniądze. Dlatego najłatwiej powiedzieć, że niewielcy inwestorzy chcą kupić akcje tanio i sprzedać je jak najdrożej. Wydaje się to łatwe, ale w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. I dlatego zdecydowana większość z nich traci swoje pieniądze. Dlaczego tak jest? Postaramy się to wyjaśnić.

Przede wszystkim musimy wytłumaczyć, czym są akcje. Najprościej można powiedzieć, że jest to „kawałek” firmy. Gdy kupimy więc akcje, stajemy się właścicielami firmy. Niestety posiadając taki jeden kawałek firmy, nie możemy nią kierować. Do tego potrzebny jest ogromny pakiet akcji, na który zazwyczaj indywidualnych graczy nie stać. Po co więc kupują oni akcje na Giełdzie? Aby później odsprzedać je z zyskiem. Tylko musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: „Kiedy akcje firmy będą zyskiwać na wartości”. Otóż stanie się tak, np. gdy firma podpisze nowy kontrakt, gdy branża w której działa stanie się ważna czy też gdy wprowadzi ona rynek nowy produkt. Oczywiście to tylko niewielka część czynników, które mogą sprawić, że wartość danej firmy wzrośnie. Co ciekawe, znaczenie tych czynników może być zupełnie dla firm z różnych branż. I po jego zaistnieniu wartość jednej firmy wzrośnie a drugiej spadnie. Co ważne, wzrosty czy spadki wartości poszczególnych akcji, mogą mieć miejsce w sposób niezmiernie szybki. A więc należy być „na bieżąco” z rynkiem i ciągle obserwować co się na nim dzieje. Zdecydowana większość indywidualnych inwestorów nie ma na to czasu. Mamy więc pierwszą odpowiedź na nasze pytanie, dlaczego inwestowanie na Giełdzie jest ryzykowne. Kolejną dostaniemy jeśli przeanalizujemy czynniki które wpływają na wycenę akcji. Czy mamy na nie jakikolwiek wpływ? Zdecydowanie nie. Nie mamy też w większości przypadków informacji co dzieje się w poszczególnych firmach tzn. jakie ma plany, nad czym pracuje itp. Duzi gracze giełdowi, do których zaliczamy banki, czy Otwarte Fundusze Emerytalne, na pewno mają więcej danych na temat poszczególnych firm. Mogą więc szybciej i trafniej wyciągać wnioski, a co się z tym wiążę szybciej sprzedawać lub kupować akcje.

Jak widać, jest wiele czynników na skutek których inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych jest ryzykowne. Oprócz braku możliwości ciągłego zaangażowania w grę na Giełdzie, braku informacji na temat firmy, czy braku kontrolo nad czynnikami które wpływają na wycenę firmy, musimy też dodać częsty brak podstawowej wiedzy na temat inwestowania. Wielu inwestorów nawet nie stara się tej wiedzy zdobyć, a bez niej jest jeszcze trudniej „poruszać się” w giełdowych realiach. I to właśnie te wszystkie czynniki sprawiają, że zdecydowana większość giełdowych graczy traci swoje zainwestowane pieniądze. Jeśli chcemy tego uniknąć, lepiej unikajmy Giełdy. Albo powierzmy nasze pieniądze profesjonalistom, którzy na Giełdzie znają się o wiele lepiej niż my. Ale i w tym przypadku nie będziemy mieć nigdy pewności, czy nasze wpłacone środki do nas wrócą.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Dlaczego inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych jest ryzykowne

  1. Osobiście straciłem 10000 zł na Giełdzie i każdemu odrazdam ten sposób inwestowania. Kupiłem niby pewne akcje, a po 2 miesiącach sprzedałem je z dużą stratą. Miałem się odkuć więc kupiłem kolejne. I tak dwa razy. Gdy z 20000 zł które wpłaciłem zostało mi tylko 10000 zł, dałem sobie spokój. Także osobiście nie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.