czwartek, 07.12.2023

Co zrobić, by nie stracić inwestując na Giełdzie Papierów Wartościowych

Gdy w naszym kraju zaczęłą funkcjonować Giełda Papierów Wartościowych, wiele osób postanowiło pomnożyć swój majątek kupując akcje firm, które są na niej notowane. Mieli oni nadzieję, że po jakimś czasie akcje spółek które znajdują się w ich portfelu będą miały większą wartość i dzięki temu, po ich sprzedaży zanotują zysk. Niestety nie wszystkim się udało a można wręcz powiedzieć, że zdecydowana większość “małych” graczy straciła swoje pieniądze. I tak zresztą dzieje się i dzisiaj. Wiele osób chce dzięki Giełdzie zarobić, ale okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe. Co więc zrobić, aby na Giełdzie Papierów Wartościowych nie stracić? Podamy kilka wskazówek, które możemy wykorzystać. 

Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych powinniśmy zacząć od poznania mechanizmów jakie na niej funkcjonują. I nie mówimy tu tylko o pobieżnej wiedzy na temat akcji, dywidendy czy trendów. Chodzi o szczegółową wiedzę na temat analiz giełdowych, strategii inwestycyjnych itp. Nie da się inwestować, bez takich wiadomości. Dlatego musimy czytać różnego rodzaju poradniki czy instrukcje, by wiedzę na temat Giełdy mieć “w małym palcu”. Na pewno pomoże nam to w zarabianiu. 

Doskonałym sposobem na zdobycie wiedzy czy doświadczenia, może być założenie konta Demo. W Internecie można ich spotkać setki i dla nowego gracza są one nieodzowne. Dlaczego?  Otóż pozwalają one na “przyzwyczajenie” się do warunków panujących w czasie inwestowania. Mamy do dyspozycji pieniądze, które możemy przeznaczyć na zakup akcji. Wybieramy też moment kiedy chcemy je kupić, a kiedy sprzedać. I co bardzo ważne, nie ponosimy żadnych konsekwencji związanych z naszymi transakcjami. Albowiem nasze pieniądze są tylko wirtualne, więc nie narażamy się na straty. Oczywiście zyski też są tylko wirtualne, ale nie o nie tu chodzi. Mamy zdobyć doświadczenie, aby wiedzieć co robić, gdy zainwestujemy nasze prawdziwe pieniądze. 

Jeżeli uznamy, że nasza wiedza i doświadczenie jest już wystarczające, jeżeli wybraliśmy i założyliśmy już konto maklerskie, nie pozostaje nam nic innego jak rozpocząć inwestowanie. Ale i tutaj musimy pamiętać, aby robić to ostrożnie. Nie inwestujmy wszystkich naszych pieniędzy w akcje jednej spółki. Musimy dywersyfikować nasze ryzyko i kupować akcje kilku spółek. Wtedy nawet strata na jednej nie sprawi, że pozbędziemy się wszystkich naszych pieniędzy. Cały czas analizujmy co robimy i jakie są tego rezultaty. Jeżeli osiągniemy zyski, nie “napalajmy” się i nie ryzykujmy ponad miarę. Do zakupów czy sprzedaży nie podchodźmy w sposób impulsywny. Przed każdą transakcją starajmy się wszystko przeanalizować, oczywiście jeśli mamy na to czas. 

Giełda Papierów Wartościowych może być dla nas idealnym miejscem do inwestowania. Możemy bowiem dzięki niej osiągać duże zyski. Ale musimy też pamiętać, że możemy i na niej stracić nasze pieniądze. Dlatego dobrze zastanówmy się, czy jest to dobry instrument dla nas, by później nie żałować naszych decyzji.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Co zrobić, by nie stracić inwestując na Giełdzie Papierów Wartościowych

  1. Powiem szczerze, że wydaje mi się, że Giełda jest sterowana i kontolowana przez kilku największych graczy i oni decydują o wysokosci kursów poszczególnych spółek. I oni na tym zarabiają. A pozostałe szaraki tylko dają się skubać z kasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.