Czy warto inwestować w monety kolekcjonerskie
Inwestowanie wolnych środków finansowych na pewno nie należy do rzeczy łatwych. Mamy bowiem bardzo dużo instrumentów inwestycyjnych, charakteryzujących się ogromną różnorodnością. Jedne są ryzykowne, ale dzięki nim mamy szansę na osiągnięcie bardzo dużych zysków. Inne są bezpieczne, ale za to zyski jakie osiągniemy nie będą zbyt wysokie. Jedne wymagają od nas stałego zaangażowania a w przypadku innych zaangażowania z naszej strony jest minimalne. Dzięki takiemu ogromnemu wachlarzowi ofert, możemy zdecydować się na najlepszą dla nas opcję, chociaż nigdy do końca nie będziemy wiedzieć, czy nasza decyzja była optymalna. Poniżej postaramy się opisać inwestycję w monety kolekcjonerskie, które ostatnimi czasy stają się coraz bardziej popularne wśród inwestorów.
Czym są monety kolekcjonerskie? Są to monety wybijane z metali szlachetnych (złoto, srebro) dla uczczenia ważnych wydarzeń lub postaci. Chociaż mają one nominał, to na ich wartość wpływa głównie kruszec z którego są wykonane, ich nakład a także tzw. “Wartość kolekcjonerska”. Aby zachęcić do ich nabywania, często mają one niecodzienny wygląd (wielkość, kształt), a także mają różnego rodzaju dodatki.
Może ktoś powiedzieć, że nie ma sensu inwestować w monety kolekcjonerskie, gdyż możemy sobie kupić sztabki złota lub srebra i liczyć że ich ceny wzrosną. Jednakże nie jest to do końca prawda. W przypadku monet kolekcjonerskich, musimy wziąć pod uwagę fakt, że mają one szczególną wartość dla osób, które zajmują się ich kolekcjonowaniem. I w związku z tym, często są oni skłonni zapłacić więcej, niż sama wartość monety, opierająca się na kruszcu z którego zostały one wykonane. Takie przypadki możemy zauważyć zwłaszcza gdy nakład danej monety jest niski. Po prostu popyt na nią może okazać się większy niż podaż, a w takim przypadku jej wartość szybko będzie wzrastać.
Oczywiście nie jest powiedziane, że każda moneta kolekcjonerska da nam duże zyski. Nie ma tu jasno określonej reguły. Na wzrosty cen wpływa tu bowiem kilka czynników. Wspomniany już nakład, rodzaj dodatku, motyw monety, okoliczność jej wybicia itd. I dopiero kombinacja tych czynników daje nam zyski jakie możemy osiągnąć. Ważny dla każdego inwestora jest fakt, że wartość monet kolekcjonerskich praktycznie nie spada. Nawet jeśli nie zyskują dużo na wartości, to ich ceny utrzymują się na poziomie ceny emisyjnej.
Dla osób posiadających nadwyżki finansowe monety kolekcjonerskie wydają się dobrym pomysłem na inwestycje. Nie wymagają wysokich nakładów (zwłaszcza w przypadku monet srebrnych), nie musimy tej inwestycji poświęcać dużo czasu. Warto więc zastanowić się, czy nie kupić takich monet, by pomnożyć nasze pieniądze.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021