niedziela, 03.03.2024

5 porad dla początkującego inwestora

Któż z nas nie marzy o stabilnej sytuacji finansowej, comiesięcznym odkładaniu pewnej kwoty i inwestowaniu jej, by przynosiła nam dodatkowe dochody. Niestety nie każdy z nas może te marzenia spełnić. Na całe szczęście, sytuacja ekonomiczna naszych rodaków robi się coraz lepsza i coraz częściej myślimy o inwestowaniu wolnych środków. Ale czy wiemy jak to robić. Okazuje się że nie za bardzo. Dlatego najczęściej decydujemy się na założenie lokaty w banku czy też zakup Obligacji Skarbu Państwa. Bo chociaż są to bezpieczne instrumenty finansowe, to jednak wielkich zysków nam one nie przyniosą. Jeśli chcemy zarobić więcej, musimy nieco bardziej zaryzykować. A to naraża nas na ewentualne straty. Poniżej podamy kilka rad, związanych z inwestowaniem, które powinien znać każdy inwestor, a zwłaszcza początkujący inwestor.

  1. Zainwestuj tyle, ile możesz stracić

Każdy specjalista powie, że inwestycje powinniśmy zacząć gdy mamy odłożoną wystarczającą ilość pieniędzy, pozwalającą nam na życie bez pracy np. w ciągu 6 miesięcy. Jest to tzw. poduszka finansowa. Jeżeli mamy zaoszczędzonych więcej środków, to tę nadwyżkę możemy przeznaczyć na inwestycje.

2. Nie inwestuj pieniędzy, pochodzących z kredytów lub pożyczek

Nigdy nie inwestujmy pieniędzy, które pochodzą z pożyczki lub kredytu. Po jakimś czasie będziemy musieli oddać pożyczony kapitał wraz z odsetkami i innymi kosztami okołokredytowymi. A więc nasze zyski z inwestycji będą musiały być wyższe niż odsetki wspomniane koszty. Początkującym inwestorom wcale nie jest łatwo osiągać takie dobre wyniki, więc inwestycja z pieniędzy pożyczonych może się nam nie opłacić.

3. Zacznij inwestycje od prostych instrumentów

Na początku przygody z inwestowaniem, nigdy nie wybieraj skomplikowanych i czasami trudnych do zrozumienia instrumentów finansowych typu FOREX, opcje czy instrumenty pochodne. Na początek wybierzmy akcje, czy metale szlachetne. Łatwo odnaleźć statystyki z nimi związane, mamy więc na czym się opierać, gdy będziemy wybierać w co zainwestować pieniądze.

4. Pamiętaj o dywersyfikacji

Inwestując swoje pieniądze, nigdy nie decyduj się tylko na jeden instrument. Podziel swoje środki i zainwestuj je w te nieco bardziej ryzykowne jak i w te bezpieczniejsze. Jeśli kupujesz akcje – kup walory kilku firm. Jeśli w kryptowaluty – nie kupuj tylko te najpopularniejsze.

5. Określ ile możesz stracić

Gdy decydujesz się na inwestowanie swoich wolnych środków, określ ile możesz stracić. Nie każdemu inwestorowi wszystko będzie się udawać i musimy założyć, że i nam może się nie udać. Ustalmy więc kwotę, jaką możemy stracić i nie próbujmy jej przekraczać.

Inwestowanie na pewno nie jest dla każdego. Ale jeśli nie sami nie zainwestujemy, to nie przekonamy się czy i my należymy do tej grupy. Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach jakie musi przestrzegać początkujący inwestor, by nasze działania nie okazały się dla nas bardzo niekorzystne.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.