13 czerwca, 2024

Jak bezpiecznie korzystać z pożyczki prywatnej

0

Z pożyczkami prywatnymi możemy spotkać się praktycznie na każdym kroku. Ogłoszenia od prywatnych osób, które są skłonne pożyczać swoje pieniądze możemy spotkać w sieci internetowej, w ulotkach reklamowych, czy też nawet na słupach latarnianych. Oferta taka wydaje się bardzo interesująca, tym bardziej że zwykle są to pożyczki bez poręczyciela czy też pożyczki bez BIK. Ale zastanówmy się, czy takie pożyczki są bezpieczne i czy warto z nich skorzystać.

Na początku wyjaśnijmy, czym są pożyczki prywatne. Otóż są to pożyczki, udzielane przez prywatne osoby, które w zamian za nią otrzymają od pożyczkobiorcy odsetki czy prowizje. Na pewno jest to inna oferta, w porównaniu z ofertą banków czy firm pożyczkowych. Nie ma tu badania historii kredytowej, nie ma infolinii czy specjalnych regulaminów. A więc z jednej strony teoretycznie pieniądze możemy pożyczyć łatwiej, jednakże z drugiej strony, jest to swoista „wolna amerykanka”. Zazwyczaj to pożyczkodawca sam narzuca warunki jakie musimy spełnić, więc są one korzystne dla niego. Dlatego też musimy dokładnie się zastanowić, czy warto z niej skorzystać. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się musimy stosować się do kilku zasad, które podamy poniżej.

Osoby obiecujące pożyczki prywatne mogą oszukać nas na wiele sposobów. Najczęściej spotykamy się z wyłudzaniem prowizji za przygotowanie wniosku. Osoba która chce pożyczyć pieniądze wpłaca prowizję zanim rozpocznie się cała procedura i po tym kontakt z oszustem się kończy. Kolejnym sposobem jest wyłudzanie danych osobowych, które następnie są sprzedawane innym podmiotom. Często są one wykorzystywane w celu wyłudzenia innych pożyczek.

Czasem pożyczkodawcy zawyżają wysokość odsetek i prowizji. Jak wiemy w ustawie antylichwiarskiej dokładnie opisane są warunki, jakie w przypadku pożyczek czy kredytów nie mogą być przekroczone. Mówimy tu o wysokości odsetek czy prowizji. Podobnie może wyglądać sprawa kosztów ewentualnej windykacji. Często są one także zawyżane, co sprawia że taka pożyczka staje się bardzo droga. Wiąże się to także z przejmowaniem zabezpieczenia pożyczki, gdyż wymagania związane z zabezpieczeniem w przypadku pożyczek prywatnych często są bardzo wysokie.

Co więc zrobić, aby nie oszukać się korzystając z pożyczek prywatnych? Przede wszystkim bądźmy czujni i myślmy. Jeśli zobaczymy jakąś świetną ofertę, która jest wyjątkowo korzystana, od razu w głowie powinna zapalić się nam przysłowiowa lampka. Dlaczego ktoś miałby pożyczać swoje pieniądze komuś, kogo zwykle nie zna, na rewelacyjnie niski procent czy praktycznie bez zabezpieczeń? Szukajmy w sieci internetowej informacji na temat pożyczkodawcy z którym się kontaktujemy. Może są już jakieś opinie na jego temat? Nie wpłacajmy też nigdy prowizji zanim pożyczka nie pojawi się na naszym koncie. Zawsze spisujmy też umowę pożyczki w formie pisemnej, co w przyszłości może uratować nas od wielu nieprzyjemności.

Pożyczki prywatne mogą być bardzo dobrą alternatywą dla kredytów czy pożyczek bankowych. Pamiętajmy tylko, by zaciągać je z rozwagą i z wielką ostrożnością. W przeciwnym wypadku nie tylko nie dostaniemy pożyczki, ale możemy stracić część naszych pieniędzy. By tego uniknąć, zachowajmy „chłodną głowę”, bądźmy ostrożni, rozważni, a wtedy na pewno znajdziemy osobę, która pożyczy nam pieniądze na bezpiecznych warunkach.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.