13 czerwca, 2024

Czy warto korzystać z pożyczek lombardowych

1

Pożyczenie pieniędzy nie jest dzisiaj specjalnie trudne. Jeśli mamy tylko odpowiedni dochód lub akceptowalne przez pożyczkodawców zabezpieczenie, pożyczkę dostaniemy prawie na pewno. Wnioski o pożyczki możemy składać w bankach, firmach pożyczkowych czy u osób prywatnych. Ale nie wszyscy wiedzą, że pieniądze możemy pożyczyć także w lombardach. Oferują one pożyczki lombardowe, które można dostać szybko i przy minimum formalności.

Lombardy znajdują się praktycznie w każdym większym mieście. Z reguły nie mają dobrych skojarzeń, jednakże dla wielu osób mogą być „ostatnią deską ratunku”. Zwłaszcza, że lombardy nie wymagają od swoich klientów wielu dokumentów, zwłaszcza dokumentów potwierdzające nasze dochody. Jak więc wygląda procedura związana z pożyczką lombardową?

Pożyczka lombardowa wymaga od osoby która o nią wnioskuje zabezpieczenia. Bo to właśnie ono jest najważniejsze. Od zabezpieczenia zależy min ile będziemy mogli pożyczyć. A co można dać w zastaw? Praktycznie wszystko. Może to być biżuteria, dzieła sztuki, sprzęt AGD czy RTV, sprzęt sportowy czy też konsole do gry. Zastaw musi mieć jednak określoną wartość. Wycena jest robiona na miejscu w lombardzie. Możemy ją zaakceptować czy też nie. Ale wtedy pożyczki nie dostaniemy. Zazwyczaj lombardy udzielają pożyczek na około 50-60% wartości zastawu. Gdy warunki zostaną zaaprobowane, podpisujemy umowę pożyczki, zostawiamy zastaw w lombardzie i odbieramy gotówkę. Po określonym w umowie okresie musimy oddać pożyczone pieniądze, wraz z innymi kosztami, a lombard odda nam zostawiony przedmiot. Jeśli pieniędzy nie oddamy, zastawiona rzecz staje się własnością lombardu. A więc zasada jest tu bardzo prosta, a formalności niezbyt skomplikowane.

I teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warto korzystać z pożyczek lombardowych. Na pewno dla pewnej grupy osób tak. Otóż jeśli nie możemy udokumentować naszego dochodu, na pewno nie dostaniemy pożyczki czy kredytu w banku. Podobnie sprawa może być utrudniona w firmach pożyczkowych, które także wymagają od swoich klientów jakiegoś źródła dochodu. Natomiast lombardy zaświadczeń o dochodach od nas nie wymagają. A więc pożyczki lombardowe dla tej grupy osób są praktycznie jedynym rozwiązaniem. Ponadto dzięki pożyczce lombardowej pieniądze możemy dostać bardzo szybko, co dla wielu osób ma także duże znaczenie.

Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczki lombardowe niosą też za sobą jakieś ryzyko. Otóż jak już pisaliśmy wcześniej, wartość zabezpieczenia zwykle jest dwa razy większa niż kwota jaką możemy pożyczyć. A więc w momencie gdy nie możemy „wykupić” zastawy, tracimy dosyć dużo. Dlatego zanim zdecydujemy się na taką pożyczkę, zastanówmy się czy jest ona dla nas jedynym rozwiązaniem.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Czy warto korzystać z pożyczek lombardowych

  1. Według mnie lobmardy to zwykła lichwa. Wykorzystują ludzi, którzy nie mają pieniędzy i dzięki temu na nich zarabiają. Powinno to być jakoś ustawowo okreśłone ile mogą zarabiać, bo tak to moga robić co chca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.