13 czerwca, 2024

Ubezpieczenie kredytu – czy warto z niego korzystać?

0

Podczas składania wniosku o pożyczkę, a także w czasie jego rozpatrywania, wielokrotnie usłyszymy pytanie, czy chcemy ubezpieczyć nasze zobowiązanie. I bardzo często sami nie wiemy, czy takie ubezpieczenie jest nam potrzebne, czy też nie. W artykule tym postaramy się nieco wyjaśnić to zagadnienie.

Ubezpieczenie kredytu, to pojęcie bardzo szerokie. Jest wiele rodzaju ubezpieczeń, z których możemy skorzystać. Powiedzmy chociażby o ubezpieczeniu od utraty pracy, od następstw nieszczęśliwych wypadków czy ubezpieczenie na życie. Mają one chronić nas w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą spowodować problemy finansowe. Gdy znajdziemy się w takiej sytuacji, ubezpieczyciel przejmie za nas spłatę naszego bankowego zobowiązania.

Ubezpieczenie kredytu – dodatek czy obowiązek?

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe? Otóż absolutnie nie. Banki nie mogą narzucać nam konieczności wykupienia ubezpieczenia, chociaż gdy tego nie zrobimy, może zostać nam przedstawiona gorsza oferta kredytowa. Albowiem ubezpieczenie kredytu, dla banku jest dodatkowym zabezpieczeniem, dzięki czemu może on obniżyć marżę kredytu, gdyż ryzyko kredytowe jest w takim wypadku niższe. Ale z drugiej strony, warto czasami takie ubezpieczenie wykupić, gdyż może nam ono w przyszłości bardzo się przydać. Nigdy nie wiemy, czy nie stracimy pracy, czy z naszym zdrowiem będzie wszystko w porządku itp. Nie możemy zagwarantować, że nasze dochody z różnych przyczyn nie będą obniżone i że zawsze będziemy w stanie terminowo spłacać nasze bankowe raty. Ponadto tak jak wspominaliśmy, korzystanie z ubezpieczenia może sprawić, że całkowity koszt kredytu będzie niższy (chociaż wcale tak być nie musi).

Musimy też pamiętać, że z umowy ubezpieczenia zawsze możemy zrezygnować. Oczywiście zanim to zrobimy, warto zapoznać się z treścią umowy, w której powinny być zapisane konsekwencje takiej rezygnacji. Może to powiem oznaczać np. podwyższenie marży kredytu lub też ustanowienie innego zabezpieczenia. Musimy więc to dokładnie przeanalizować, czy taka rezygnacja będzie dla nas opłacalna.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.