25 maja, 2024

Nie ma chyba człowieka, który chociaż raz w swoim życiu nie słyszałby słowa kredyt. I doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to umowa zawarta pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, na mocy której bank pożycza kredytobiorcy pieniądze, na warunkach określonych w tejże umowie. Wydaje się więc, że wszystko jest tu bardzo proste, jednakże rzeczywistość jest nieco inna. Gdy pójdziemy do banku, z całą pewnością zauważymy, że w jego ofercie jest wiele kredytów, różniących się oprocentowaniem, zabezpieczeniem, czy okresem, na jaki możemy pożyczyć pieniądze. Poniżej postaramy się nieco przybliżyć najważniejsze rodzaje kredytów, jakie możemy znaleźć w naszych bankach

 

Kredyt konsumpcyjny – jeden z najpopularniejszych kredytów. Jest on przeznaczony na określony cel, którym może być zakup mebli, komputera, wakacje itp. Okres na jaki możemy pożyczyć pieniądze w przypadku kredytu konsumpcyjnego waha się od kilku miesięcy do kilku lat. Coraz częściej w przypadku tego kredytu banki nie wymagają zabezpieczeń, a jeżeli już istnieje taka potrzeba zwykle jest to poręczyciel.

Kredyt hipoteczny – jest to kredyt udzielany na zakup nieruchomości lub na realizację innej inwestycji budowlanej. Kredyt hipoteczny wyróżnia się niskim oprocentowaniem i spłatą w ciągu nawet kilkunastu lat. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości z którą związany jest kredyt.

Kredyt inwestycyjny – kredyt przeznaczony na realizację przedsięwzięć, które powiększają majątek osoby która się o niego stara. Za pieniądze uzyskane z tego kredytu nabyć można np. akcje czy też inne papiery wartościowe. Często zabezpieczeniem kredytu są właśnie instrumenty finansowe, które wnioskodawca chce kupić.

Kredyt konsolidacyjny – kredyt zaciągany by spłacić posiadane już kredyty. Dzięki niemu kredytobiorca ma do spłaty tylko jeden kredyt, a jego rata jest o wiele niższa niż raty posiadanych wcześniej zobowiązań. Zwykle zabezpieczeniem takiego kredytu jest hipoteka na nieruchomości. Jego spłata jest zwykle rozłożona nawet na kilkanaście lat.

Kredyt samochodowy – kredyt przeznaczony na zakup samochodu lub innego pojazdu. Zabezpieczeniem tego kredytu jest właśnie kredytowany pojazd, a jego spłata rozłożona jest na kilka lat.

 

Jak widzimy oferta banków jeśli chodzi o kredyty jest bardzo rozwinięta. A musimy jeszcze pamiętać, że instytucje te oferują także pożyczki (pożyczka gotówkowa, pożyczka hipoteczna, limit debetowy, karta kredytowa), więc na pewno każda osoba która potrzebuje gotówki znajdzie coś dla siebie.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.